• Starosta Jacek Wróblewski idzie w ślady swego poprzednika i nie zapomina o parach, które nie mogą, ale bardzo chcą mieć dzieci.

  Pierwsza umowa o finansowaniu programu in vitro w naszym powiecie podpisana została ponad pięć lat temu. We wtorek, 12 marca 2024 roku, w Starostwie Powiatowym oficjalnie podpisano jej kontynuację. W spotkaniu uczestniczyli: starosta Jacek Wróblewski, wicestarosta Gabriela Wenne-Błażyńska oraz przedstawiciel rzgowskiej kliniki „Gameta” dr Paweł Radwan.

  Dotąd z programu dofinansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego skorzystały 132 pary z naszego powiatu. Urodziło się 45 dzieci: 27 dziewczynek i 18 chłopców. Wśród nich 3 pary bliźniąt. Obecnie 6 ciąż oczekuje na rozwiązanie.

    – Cały powiat, w miarę możliwości, korzysta z tego wsparcia – powiedział starosta. – Dofinansowujemy zabiegi, które dla niektórych par nieosiągalne ze względu na ceny. Pomoc z budżetu powiatu za zgodą Rady Powiatu jest, jak myślę, istotna. Powoduje to, że skorzystały z niego pary, które nie mogłyby tego zrobić bez dofinansowania i dziś mają już dzieci.

  Na program in vitro starostwo przeznacza 150.000 zł, co przekłada się na możliwość pomocy 25 parom.  

  Przed podpisaniem umowy głos zabrał również dr Paweł Radwan: – Jednym z kluczowych czynników jest dostępność leczenia, a to na całym świecie uzależnione jest od finansowania programu. W jednym z naszych ośrodków, największych w Polsce, mieliśmy wielu pacjentów z powiatu pabianickiego. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy współpracować i pomóc parom, i że mają one tak duże wsparcie ze strony powiatu.

  Umowa przedłużająca finansowanie programu in vitro obowiązywać będzie w latach 2024-2028.

  Udostępnij