• News will be here
  • Alergiczne zapalenie spojówek to dość powszechny problem, zwłaszcza w sezonie wiosennym. Dobrze byłoby więc zapoznać się z najczęstszymi symptomami alergii. Przydatne będą też informacje na temat diagnozowania tego schorzenia oraz rzecz jasna leczenia, które w wielu przypadkach przynosi znaczącą ulgę.

    Czym objawia się alergiczne zapalenie spojówek?

    Alergia oczu, czyli innymi słowy alergiczne zapalenie spojówek manifestuje się w dość specyficzny sposób. Przede wszystkim, uwagę zwraca charakterystyczna wydzielina, przypominająca nieco katar lub łzy. Jest jej sporo, dlatego uważa się ją za jeden z najbardziej dokuczliwych objawów jakie wywołuje alergia oczu. Można mówić także o zaczerwienieniu spojówek, a także o świądzie i pieczeniu. Niekiedy osobom zmagającym się z tym stanem chorobowym dokucza też uczucie ciała obcego pod powiekami, co związane jest z podrażnieniem.

    Po czym można rozpoznać alergiczne zapalenie spojówek?

    Alergia oczu może być dość łatwo rozpoznana i to przez samą osobę zmagającą się z tym problemem. Zapaleniu spojówek o innej etiologii nie towarzyszy bowiem charakterystyczna wydzielina przypominająca katar. Poza tym, objawy alergicznego zapalenia spojówek bardzo często nasilają się po wyjściu na wiosenny spacer, w trakcie którego ma się kontakt z licznymi pyłkami drzew, krzewów czy kwiatów. Można oczywiście mówić także o zapaleniu ostrym, najczęściej w kontekście używania niektórych kosmetyków. To również jest łatwe do rozpoznania. 

    Diagnostyka alergicznego zapalenia oczu

    Diagnostyka choroby, jaką jest alergia oczu powinna odbywać się w gabinecie okulistycznym. Lekarz obejrzy oczy oraz wykona stosowne badania. Zbierze też wywiad od pacjenta, który pozwoli na ustalenie najbardziej prawdopodobnych przyczyn stanu zapalnego. To właśnie dzięki wywiadowi udaje się ustalić czynnik, który wywołuje alergię. W wielu przypadkach stosowne może okazać się przeprowadzenie testów alergicznych. Bez tego jednoznaczne ustalenie przyczyny powstania alergii może okazać się niemożliwe.

    Jak przebiega proces leczenia zapalenia spojówek o etiologii alergicznej?

    Alergia oczu może, a nawet musi być leczona po to, by móc pozbyć się dokuczliwych symptomów. Zazwyczaj stosuje się leczenie objawowe oraz przyczynowe. Jeżeli chodzi o to pierwsze, zastosowanie znajdują przeważnie krople do oczu o działaniu przeciwzapalnym oraz nawilżającym. Przyczynowe polega zaś na zastosowaniu leków przeciwalergicznych, najczęściej w formie tabletek. Jeżeli zaś alergia wystąpiła na skutek kontaktu z jakimś kosmetykiem, konieczne jest poznanie składników, które wywołały reakcję uczuleniową. Dzięki temu będzie wiadomo, jak wybrać preparaty do pielęgnacji, które nie wywołają objawów alergicznych. Niekiedy, trzeba zmienić na przykład płyn do soczewek na inny. Jeżeli chce się zatem poznać przyczyny alergii, bardzo ważna jest obserwacja swoich nawyków. Warto notować chociażby nazwy stosowanych kosmetyków czy kropli, aby móc dokonać rzetelnej oceny czynnika, który jest odpowiedzialny za pojawienie się alergii. 

    Udostępnij