• News will be here
  • Ratusz przedstawił dziś projekt nowego basenu. Będzie sala fitness, siłownia, sauny, zjeżdżalnie, jacuzzi, hydromasaże, bicze wodne, leżaki, gastronomia i wiele innych atrakcji.

    Urząd Miejski zlecił opracowanie koncepcji projektowej oraz programu funkcjonalno-użytkowego dla zadania pn. „Budowa nowej, krytej pływalni jako element rozwoju bazy turystyczno – rekreacyjnej miasta”. Lokalizacja projektowanego obiektu została zaplanowana przy terenie należącym do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji od strony ul. Grota-Roweckiego oraz na przylegającej do niego od północy nieruchomości, która teraz pełni funkcję ogólnodostępnego parkingu.

    Jak podkreślają władze miasta, za wskazaną lokalizacją przemawiała dostępność infrastruktury technicznej i dobre skomunikowanie ze wszystkimi częściami miasta, także za pośrednictwem komunikacji miejskiej. Punktem wyjścia było umożliwienie funkcjonowania obecnego obiektu sportowego, w którym mieści się pływalnia oraz hala koszykówki do ostatniego możliwego terminu tak, aby dopiero w ostatniej fazie budowy nowego obiektu dokonać rozbiórki „starego”, który jest w fatalnym stanie technicznym. Nowo powstający obiekt będzie mieścił się na terenie przylegającym do korony boiska piłkarskiego oraz parkingu, z docelową lokalizacją parkingu obsługującego kompleks powstającej krytej pływalni w miejsce rozebranego istniejącego budynku.

    Koncepcja uwzględnia również możliwość dalszej rozbudowy powstającego obiektu np. o pełnowymiarową halę sportowo-widowiskową, co da możliwość stworzenie w tym miejscu kompleksu sportowo-rekreacyjnego do aktywnego spędzania czasu oraz organizowania imprez masowych.

    W trakcie prac nad koncepcją zostały uwzględnione wnioski płynące z konsultacji społecznych przeprowadzonych przez Urząd Miejski. Pabianiczanie zostali poproszeni m. in.  o wskazanie rodzaju atrakcji, które powinny zostać uwzględnione w nowo powstającym obiekcie. Obiekt będzie umożliwiał korzystanie z niego przez osoby z niepełnosprawnościami. Wśród rozwiązań jest właściwe oznakowanie, wydzielone miejsca na zmianę okrycia, ale również specjalistyczna pochylnia w celu wejścia do niecki pływalni oraz winda umożliwiająca skomunikowanie pomiędzy kondygnacjami.

    Powierzchnia użytkowa nowego budynku na dwóch ogólnodostępnych kondygnacjach będzie wynosić ponad 5 tys. m2. Na trzeciej (piwnicznej) zaplanowana została lokalizacja pomieszczeń technicznych i magazynowych, niezbędnych do obsługi obiektu oraz przyległego terenu. Wnętrze na poziomie parteru zostało podzielone na kilka sektorów, w których oprócz przestrzeni gastronomicznej, szatni i przebieralni, zostały wydzielone trzy strefy: rekreacyjna, saunowa oraz sportowa o łącznej powierzchni tafli wody (4 różne zbiorniki o zróżnicowanej temperaturze wody) wynoszącej  830  m2. Obecnie powierzchnia tafli wody basenu wynosi około 300 m2.

    Na kondygnacji pierwszego piętra zostały zaplanowane m. in. sale z przeznaczeniem na zajęcia fitness oraz siłowni (łącznie ponad 700 m2) z wydzielonym na ich potrzeby zapleczem szatniowo-sanitarnym. Dodatkowe trybuny dla widzów, którzy będą mogli przyglądać się korzystającym ze strefy sportowej oraz galeria okalająca strefę rekreacyjną.

    Zostały przewidziane następujące elementy wodnej rekreacji: akwen rekreacyjny z hydromasażami, biczami wodnymi oraz gejzerami i rwącą rzeką; akwen do nauki pływania z podnoszonym dnem (od -2 m do 0); 25-metrowy akwen pływacki z 8 torami (z możliwością regulacji dna na dwóch torach); wodny plac zabaw dla starszych dzieci; niecka dla najmłodszych dzieci; dwie zewnętrzne zjeżdżalnie (mniejsza – wolniejsza o długości ok. 90 mb oraz większa – szybsza o 110 mb z osobnymi hamowniami); zespół trzech jacuzzi, który umożliwi w tym samym czasie pobyt ponad 20 osobom. Z basenu będzie mogło równolegle korzystać 300 osób (obecnie może 50 osób).

    Na strefę saun (o powierzchni ponad 550 m2) składać się będą: sauny parowe, sauna fińska, biosauna, sauna na podczerwień, zespół trzech jacuzzi, który umożliwi w tym samym czasie pobyt ponad 20 osobom, tężnia, basen solankowy, prysznice wrażeń (z efektami wodnymi, muzyką, oświetleniem oraz zapachem), basen schładzający. Zespół saun umożliwi równoległy pobyt do 100 osób (obecnie może korzystać do 4-5 osób). Ze strefy rekreacyjnej oraz saunowej będzie możliwość bezpośredniego wyjście na zewnątrz budynku oraz skorzystania z tarasów, leżaków oraz ze ścieżki dydaktycznej i zewnętrznych saun w wolnostojących obiektach, odgrodzonych nasadzeniami od pozostałego terenu. Korzystanie z przestrzeni gastronomicznej będzie możliwe zarówno przez osoby tylko towarzyszące (tzw. gastronomia „sucha”) , jak i korzystające z wodnych atrakcji (tzw. gastronomia „mokra”).

    Realizacja obiektu będzie przebiegała przy zachowaniu zasady zrównoważonego rozwoju (m. in. budowa instalacji fotowoltaicznej, gospodarka obiegu zamkniętego, sterowanie strefowe zużyciem mediów).

    wizualizacje: UM

    Udostępnij