• Kompletacja to jedno z kluczowych zadań w procesie logistycznym, które odgrywa istotną rolę w efektywnym działaniu magazynu. Aby zapewnić sprawną i precyzyjną kompletację zamówień, niezbędne jest zastosowanie bezpiecznego i profesjonalnego sprzętu. Wózki kompletacyjne są niezawodnym narzędziem, które znacznie ułatwiają i usprawniają cały proces.

  Zalety wózków kompletacyjnych

  Zastosowanie wózka kompletacyjnego znacznie zwiększa wydajność procesu kompletacji, umożliwiając operatorom szybkie i efektywne przenoszenie produktów z magazynu do strefy kompletacji. Dzięki temu można zrealizować większą liczbę zamówień w krótszym czasie, co ma istotne znaczenie np. dla firm działających w branży e-commerce.

  Wózki do kompletacji umożliwiają optymalne wykorzystanie przestrzeni w magazynie poprzez piętrowanie towarów na wielu poziomach. Dzięki temu można maksymalnie zagospodarować dostępną powierzchnię, co jest szczególnie istotne w przypadku magazynów o ograniczonej przestrzeni.

  Wózki kompletacyjne są wreszcie zaprojektowane z myślą o ergonomii i bezpieczeństwie operatorów. Wyposaża się je w ergonomiczne uchwyty, regulowane siedziska oraz systemy amortyzacji, dzięki czemu minimalizują ryzyko wystąpienia urazów.

  Rodzaje wózków kompletacyjnych

  Najprostszymi modelami są zwykłe wózki ręczne: to niewielkie, ręcznie prowadzone urządzenia, które są idealne do kompletacji poziomej. Ich istotną zaletą jest łatwość w obsłudze i poruszaniu się w ciasnych przestrzeniach. Dzięki nim można skutecznie zbierać produkty z niskich regałów i przemieszczać je na dalszą wysyłkę.

  Wózki elektryczne mogą być sterowane manualnie lub za pomocą pilota zdalnego sterowania. Są bardziej wydajne niż wózki ręczne i nie wymagają dużej siły fizycznej do manewrowania. Pozostają również znacznie bardziej wszechstronne.

  Jeśli proces kompletacji wymaga poruszania się po trudnym terenie, wózki kompletacyjne terenowe są idealnym rozwiązaniem. Posiadają one duże, wytrzymałe koła, które umożliwiają poruszanie się po nierównym terenie. 

  Wózki wysokiego składowania mają zdolność do podnoszenia produktów na bardzo dużą wysokość, co umożliwia skuteczne zbieranie towarów z trudno dostępnych miejsc. Z kolei wózki elektryczne o dużej wysokości podnoszenia różnią się napędem i są łatwiejsze w obsłudze.

  Powyższe rozróżnienie nie wyczerpuje listy wszystkich rodzajów wózków kompletacyjnych. Wyróżnia się również m.in. wózki z masztem, hydrauliczne, do kompletacji poziomej czy do kompletacji na 1. i 2. kondygnacji.

  Czynniki wpływające na wybór wózka kompletacyjnego

  Pierwszym czynnikiem do rozważenia przy wyborze odpowiedniego wózka kompletacyjnego są warunki pracy w magazynie. Jeśli odbywa się ona na zewnątrz, warto rozważyć wybór urządzenia spalinowego. Jeśli jednak praca odbywa się wewnątrz budynku, lepszym rozwiązaniem mogą być wózki z napędem elektrycznym. Należy również sprawdzić, czy w magazynie występują wąskie korytarze, podjazdy czy progi, które mogą wpływać na wybór odpowiedniej opcji.

  Bardzo istotny jest również udźwig wózka oraz jego wysokość podnoszenia. Wózki kompletacyjne muszą mieć odpowiednie parametry, aby poradzić sobie z ładunkami o różnej wadze i rozmieszczonych na odmiennych wysokościach. Także manewrowość urządzenia jest kluczowym czynnikiem – podobnie jak łatwość w obsłudze i właściwe rozmiary, które umożliwią swobodne przemieszczanie.

  Udostępnij