• 26 marca odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego „Warsztaty Szkoły Rzemiosł” w reżyserii Ireneusza Jarzyńskiego.

  Na uroczystość w Zespole Szkół nr 1 przybyli: twórca filmu Ireneusz Jarzyński, poseł Krzysztof Habura, który wsparł pomysł powstania dokumentu, starosta Jacek Wróblewski, prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz, dyrekcja, byli oraz obecni nauczyciele warsztatów i szkoły, absolwenci i osoby interesujące się historią Pabianic.

  – Spotykamy się dzisiaj w gościnnych progach Zespołu Szkół numer jeden, dawnej Szkoły Rzemiosł, aby zobaczyć dokument o warsztatach szkolnych. Na ich likwidację złożyło się wiele czynników politycznych, gospodarczych czy ustawowych. Jako nauczyciel odwiedzałem warsztaty, widziałem, co produkowały, znałem pracowników. Na pewno w każdym z nas został sentyment po tym, co było – rozpoczął gospodarz uroczystości Paweł Szałecki, dyrektor szkoły.

  Ireneusz Jarzyński to pasjonat lokalnej historii i twórca filmów dokumentalnych o dziejach pabianickich szkół. Na premierze pokazał swój dokument o historii warsztatów szkolnych, które kiedyś były chlubą Mechanika, dawnej Szkoły Rzemiosł. Prace nad nowym obrazem trwały kilka lat. Rozpoczęły się z chwilą wyburzenia całego kompleksu budynków warsztatowych w roku 2016 i pomysłu wybudowania na ich miejscu krytej pływalni i lodowiska. Ostatecznie w miejscu planowanego basenu wybudowano w 2023 roku nowoczesną, wielofunkcyjną Powiatową Halę Sportową.

  – Obraz, który obejrzymy, nosi tytuł „Warsztaty Szkoły Rzemiosł” i nawiązuje do filmu „Szkoła Rzemiosł”, który powstał piętnaście lat temu – mówił Jarzyński. – Kiedy warsztaty zostały zburzone, zrodził się pomysł powstania filmu dokumentalnego, aby pokazać cały okres działalności warsztatów, począwszy od ich wybudowania w roku 1927, po czasy rozkwitu, rozbudowy, aż do upadku i ostatecznej likwidacji.

  Autor wykorzystał w nim wywiady między innymi z nieżyjącym już Zbisławem Marynowskiem, długoletnim nauczycielem w warsztatach, oraz kierownikami Ryszardem Grzegorzewskim i Wiesławem Papiewskim. W filmie wypowiadają się również byli absolwenci szkoły, którzy później pełnili funkcję dyrektora lub wicedyrektora, jak Sławomir Wajdner i Zbigniew Dychto. Nie zabrakło  komentarza Krzysztofa Habury, wieloletniego starosty, oraz Pawła Szałeckiego, obecnego dyrektora szkoły.

  – Cała Polska nam zazdrościła takich warsztatów. Jako dowód możemy poszukać i znaleźć ludzi, którzy przyjeżdżali oglądać warsztaty szkolne, w których młodzież produkowała tokarki – wspominał w filmie były dyrektor Sławomir Wajdner.

  Po projekcji widzowie długo oklaskiwali dokument. Potem był czas na rozmowy i wspomnienia. W izbie pamięci absolwenci spotkali się z polonistką Krystyną Klonowską, której tata Jerzy Jędrzejewski pracował w warsztatach.

  Nie wszyscy kierownicy byli uwzględnieni, ale film bardzo mi się podobał – dzielił się wrażeniami Bogdan Parzonka, który 46 lat pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego. – Mam sentyment do szkoły. Połowa pucharów to zwycięstwa moich wychowanków. Cały czas chodziliśmy do warsztatów, współpracowaliśmy, mieliśmy tam dużo znajomych i przyjaciół.

  Atrakcją premiery była możliwość zwiedzania nowej Powiatowej Hali Sportowej, która powstała na miejscu wyburzonych warsztatów. Odwiedzili ją między innymi pasjonaci historii z grupy „Podróż przez Pabianice”.

    – Nie chodziłem do tej szkoły, ale miałem tu dużo znajomych. Dzisiejszy film się spodobał. Ten obraz i inne filmy Ireneusza Jarzyńskiego chcę wyświetlić na wielkim ekranie w kinie „Tomi” – podsumował Jacek Chmielewski, kierownik kina.

  Wyrazy podziękowania skierował reżyser dokumentu.

    – Chciałem podziękować tym, którzy pomagali przy realizacji filmu. Dziękuję władzom starostwa za wsparcie i objęcie patronatu. Krzysztofowi Haburze, który zawsze mnie wspierał. Dyrekcji i pracownikom Muzeum Miasta Pabianic za udostępnione dokumenty. Witkowi Szulcowi za zdjęcia oraz Pawłowi Szałeckiemu za organizację premiery – rzekł Ireneusz Jarzyński.

   tekst i foto: Ol.

  Udostępnij