• Najbliższe spotkanie z serii „Porozmawiajmy o wierze” zaplanowano w poniedziałek, 8 kwietnia.

    Żydowska Pascha (Pesach) i chrześcijańska Wielkanoc są bardzo blisko ze sobą związane. Nie da się zrozumieć istoty ostatniej wieczerzy i ustanowienia Sakramentu Komunii Świętej bez wiedzy o tym, czym była i jak przebiegała żydowska kolacja sederowa. Zarówno chleb (maca), jak i kielich z winem, są bowiem nieodzownym elementem pierwszego dnia Święta Paschy, które ma przypominać żydom na całym świecie cudowne uwolnienie z niewoli egipskiej.

    Wielkanoc wskazuje natomiast chrześcijanom na ofiarę Chrystusa, który swą śmiercią i zmartwychwstaniem uwolnił ludzi od niewoli grzechu. Wielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijańskim, tak jak i Pascha jest pierwszym świętem obchodzonym jeszcze na pustyni synajskiej przez lud izraelski. Oba święta mają radosny charakter, wypadają na początku wiosny oraz wskazują na odrodzenie się życia. Niezwykle smuci przy tym fakt, że to właśnie w czasie Świąt Wielkanocnych odbywały się nieraz krwawe pogromy ludności żydowskiej. Tym bardziej warto przypomnieć, jak zwyczaje żydowskie wpłynęły na obchodzenie Wielkiej Nocy.

    O tym usłyszymy na spotkaniu z serii „Porozmawiajmy o wierze” w poniedziałek, 8 kwietnia, o godz. 18.00 w sali ewangelickiego domu parafialnego w Pabianicach przy ul. Zamkowej 8. Poprowadzi je pastor, biskup Jan Cieślar.

    Spotkanie jest otwarte dla wszystkich.

    Udostępnij