• W świecie kina, emocje nie mają barier. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w stanie dostrzegać obraz czy też nie, magia filmowej sztuki potrafi dotrzeć do serca każdego. Właśnie dlatego wprowadzenie seansów z audiodeskrypcją otwiera przed kinem nowe horyzonty, tworząc przestrzeń dla wszystkich, bez względu na ograniczenia wzrokowe.

  Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z pojęciem, audiodeskrypcja to dodatkowy dźwiękowy opis obrazu, który umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym lepsze zrozumienie tego, co dzieje się na ekranie. Dzięki niemu mogą oni cieszyć się filmami w sposób bardziej kompletny, śledząc zarówno dialogi, jak i akcję oraz otoczenie.

  W naszym kinie mieliśmy już możliwość oglądania filmów dla osób niesłyszących lub niedosłyszących. Ostatnim wyświetlanym tytułem był film pt. „Chłopi”, w wersji z napisami. W regularnym repertuarze wyświetlamy również bajki w ramach naszego autorskiego projektu Seansów Przyjaznych Sensorycznie skierowanych do najmłodszych ale również dla widzów mających nadwrażliwość na dźwięk, światło lub inne bodźce sensoryczne.

  Wprowadzenie audiodeskrypcji to jednak dopiero początek tworzenia kina bardziej dostępnego. Wkrótce fotele na naszych salach zostaną wyposażone w tabliczki z pismem punktowym Braille’a. Kolejnym etapem będzie instalacja systemu nawigacyjno-informacyjnego TOTUPOINT.

  Narzędziem do odbioru filmu z audiodeskrypcją jest bezpłatna aplikacja – Kino Dostępne. Można ją pobrać ze sklepów App Store lub Google Play. Aby z niej skorzystać konieczne jest połączenie z internetem oraz uruchomienie po wejściu na salę kinową. Z zakładki „Lista filmów” wybieramy odpowiednią pozycję, czekamy na synchronizację aplikacji z dźwiękiem filmu i cieszymy się kinowymi doznaniami. Widzowie korzystają z nagłośnienia kinowego, natomiast poprzez słuchawki połączone z telefonem lektor czyta zarówno dialogi jak i opisuje sytuację na ekranie. Seans dla pozostałych widzów nie różni się niczym od tradycyjnego.

  Obecnie w naszym repertuarze figuruje nowość „Za duży na bajki 2”, na którą już dziś zapraszamy!

  Udostępnij