• 29 marca przed ratuszem odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczył wicemarszałek Senatu Michał Kamiński. 

  Spotkanie rozpoczął prezydent Grzegorz Mackiewicz: – Pan marszałek przyjechał tutaj nieprzypadkowo, ponieważ Pabianice, jak wiele średnich i dużych miast w Polsce, bardzo mocno ucierpiały na wprowadzeniu Polskiego Ładu. W Pabianicach od 2019 do 2024 roku ubytki, które zostały zdiagnozowane przez nas, jak i również potwierdzone przez nasze stowarzyszenia, to ponad 121 milionów złotych. Rekompensaty, które dotąd otrzymaliśmy, to ponad 50 milionów złotych. W związku z tym, 60 milionów to kwota, którą Związek Miast Polskich zaprezentował jako realny ubytek  w dochodach Pabianic. To dochody, które mogłyby dzisiaj nie tylko zasilić nasze inwestycje, ale także nasze wydatki bieżące.

  W czasie konferencji głos zabrał wicemarszałek Michał Kamiński: – Moja rozmowa z panem prezydentem była, jak zwykle, bardzo konstruktywna. Mogę powiedzieć, że prezydent Pabianic to nie tylko bardzo dobry ambasador swojego miasta, ale także skuteczny lobbysta swoich mieszkańców. Rozmawialiśmy dzisiaj nie tylko o tym, jak zrekompensować Pabianicom straty, ale także o tym, jakie perspektywy stoją przed miastem w ciągu najbliższych pięciu lat. Już 7 kwietnia będziemy wybierać samorząd, który zadecyduje o tym, jak zostaną wydane ogromne pieniądze z Funduszu Odbudowy, które rządowi Koalicji 15 października udało się odblokować w Brukseli. Popieraliśmy dokładnie te same siły polityczne, które stoją za panem prezydentem, w rządzie, w Warszawie. Uruchomiliśmy pieniądze z Brukseli, których poprzedni rząd nie był w stanie Polsce dać. Chcemy, by te pieniądze, przywożone już z Brukseli, były w naszych małych ojczyznach wydawane uczciwie, skutecznie i dobrze. Pan prezydent i ekipa, która za nim stoi, jest tego gwarancją.

  Dodał także, że tematem jego rozmów z prezydentem Mackiewiczem były perspektywy stojące przed Pabianicami, zaznaczając, że historia naszego miasta jest starsza niż Łodzi. 

  Chciałem podziękować panu marszałkowi, że skorzystał z naszego zaproszenia i możemy się z państwem spotkać. Wizyta jest symbolem tego, że w końcu samorządy, takie jak Pabianice, mają partnerów we władzy centralnej niezależnie od swojej proweniencji politycznej. Duże, strategiczne inwestycje dla poszczególnych gmin, bardzo często wymagają wsparcia rządowego i zasilenia z budżetu państwa. Jak wspomniał pan marszałek, dla Pabianic jest to bezkolizyjny przejazd na ulicy Lutomierskiej, prowadzący do strefy przemysłowej miasta i obwodnicy Pabianic, która jest także obwodnicą Łodzi. To bardzo ważny węzeł komunikacyjny. Dwa lata temu informowałem państwa z sali sejmowej, jak posłowie z ziemi łódzkiej z PiS zagłosowali przeciwko inwestycjom kluczowym dla Pabianic. Dziś mam zaszczyt ogłosić, że zyskaliśmy nowego sojusznika dla naszej sprawy w osobie marszałka Michała Kamińskiego. Mamy serdeczną nadzieję, że dojdzie do procedowania naszych spraw w Senacie – mówił Gracjan A. Majewski.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz