Przedwojenny sztandar wrócił do szkoły

W ubiegłym roku Dłutowem wstrząsnęła wieść, że zaginiony przed laty sztandar szkoły niespodziewanie powrócił do placówki.

 „Jeden z najstarszych sztandarów szkolnych w naszym województwie został odnaleziony po około siedemdziesięciu latach” – poinformowała po poniedziałkowej wizycie łódzkiego kuratora oświaty Waldemara Flajszera telewizja TVP3 Łódź.

 19 kwietnia kurator wizytował dłutowskie przedszkole i szkołę. W trakcie oficjalnych odwiedzin dłutowianie pochwalili się kuratorowi odnalezionym zabytkiem. 

Odnaleziony sztandar to jeden z bardziej wartościowych obiektów na terenie województwa łódzkiego, który łączy nasze czasy z II Rzeczypospolitą – stwierdził Waldemar Flajszer.

 Zaginiony sztandar odnalazł się niemal rok temu, w sierpniu 2020, po śmierci byłego dyrektora placówki. W wakacje sztandar trafił do dłutowskiego kościoła, by z rąk miejscowego księdza znaleźć się z powrotem w szkole. Jak twierdzą mieszkańcy wsi, zmarły dyrektor miał najprawdopodobniej obawiać się, że sztandar zostanie zniszczony przez komunistyczne władze, dlatego postanowił go bohatersko przechować.

Sztandar został ręcznie wyszyty 19 marca 1939 roku i przekazany dłutowskiej szkole, noszącej wtedy imię Józefa Piłsudskiego. 4 września, po ataku Niemiec na Polskę, hitlerowcy zbombardowali placówkę. Sztandar przewieziono do Pabianic.