• News will be here
 • Organy nazywane są królem instrumentów dzięki swoim potężnym rozmiarom, rozmaitości kształtów i ornamentyki, skomplikowanej budowie oraz niezwykłym możliwościom brzmieniowym. Mozart mówił o nich: „W moich oczach i dla moich uszu organy są królem instrumentów”.

  Krzysztof Lukas – organista, tegoroczny wykonawca i prelegent 8. Międzynarodowego Festiwalu Muzyka Świata, wystąpi w kościele ewangelickim z koncertem w czwartek, 19 października.

  – W programie mojego koncertu chciałbym zaprezentować utwory luterańskich kompozytorów z dwóch najważniejszych dla muzyki organowej epok: baroku i romantyzmu. Część utworów oparta jest na chorałach stworzonych przez Marcina Lutra. Takie utwory tworzyli wszyscy kompozytorzy, których utwory zawarłem w programie z Mendelssohnem włącznie – powiedział artysta.

  W piątkowy wieczór (20 października) artyści z Czech zaprezentują muzykę czeskich kompozytorów XIX i XX wieku. Wybrzmiewać w niej będzie przede wszystkim miłość…

  Przed nami wieczór czeskiej muzyki, którą zaprezentują sopranistka Kateřina Kalvachová i pianista Miroslav Sekera. Wprowadzą melomanów w świat pełen pieśni i arii nasyconych ludową nutą, w większości o tematyce miłosnej. Zabrzmią także solowe utwory fortepianowe w wykonaniu pianisty, którego kariera rozpoczęła się już w dzieciństwie. Sześcioletni wówczas Miroslav, dzięki swoim unikalnym umiejętnościom w grze na skrzypcach i fortepianie, odegrał rolę młodego Mozarta w znanym filmie „Amadeus” Miloša Formana.

  Zapraszamy na festiwalowe koncerty z cyklu Muzyka Świata. Początek o godz. 18.00.

  Udostępnij