• News will be here
 • Mundurowi uczyli mieszkanki Kudrowic technik samoobrony i udzielania pierwszej pomocy medycznej. Swoją nieocenioną pomoc oferowali również dzielnicowi.

  Koło Gospodyń Wiejskich w Kudrowicach w ramach „Programu wsparcia inicjatyw lokalnych mieszkańców Gminy Pabianice” podjęło lokalny projekt zatytułowany „Współczesna kobieta na wsi. Zdrowie, bezpieczeństwo i tradycja”. W sali Ochotniczej Straży Pożarnej stawiło się ponad 40 aktywnych kobiet. W spotkaniu wzięli udział dzielnicowi z Piątkowiska (młodsi aspiranci Dawid Jersak i Przemysław Rokuszewski), policjanci z drogówki na czele z naczelnikiem st. asp. Adamem Kulińskim i sierż. szt. Michałem Łyszkowskim oraz funkcjonariusze z przeszkoleniem w zakresie taktyk i technik interwencji. Byli to sierż. szt. Paweł Buder, dzielnicowy z Pabianic, oraz st. sierż. Mariusz Bielawski z komendy wojewódzkiej.

  Kobiety pod okiem wyszkolonych policjantów uczyły się podstawowych chwytów obezwładniających.

  – Jeśli sprawca jest blisko nas, doszło do bezpośredniego kontaktu, próbuje nas przewrócić, spróbujmy prostej dźwigni. Chwytamy za okolicę nadgarstka, rękę kierujemy na staw łokciowy i działamy po okręgu do obalenia przeciwnika – w tak obrazowy sposób st. sierż. Mariusz Bielawski tłumaczył zasady obrony przed atakiem agresora.

  Po technikach samoobrony przyszedł czas na pierwszą pomoc medyczną. Nad fantomem na zmianę pochylały się uczestniczki spotkania, by nauczyć się prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Naczelnik drogówki zaprezentował także urządzenie szkoleniowe – defibrylator do ratowania życia.

  Jest to proste urządzenie, które myśli za człowieka – powiedział sierż. szt. Michał Łyszkowski.

  Po odpowiednim podłączeniu można usłyszeć zalecenia wypowiadane przez urządzenie, np. „Nie dotykaj pacjenta. Wstrząs zalecany. Rozpocznij resuscytację. Kontynuuj przez 1 minutę 15 sekund”. Jeśli zostanie przywrócone pacjentowi tętno, urządzenie podpowie nam, w którym momencie zakończyć resuscytację.

  Ogromną satysfakcją jest fakt, że komuś uratowało się życie – dodał Łyszkowski.

  Podczas spotkania w Kudrowicach swoją pomoc oferowali również dzielnicowi. W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” zachęcali do codziennej współpracy i wymiany informacji w zakresie poprawy bezpieczeństwa w gminie. Wręczyli paniom służbowe wizytówki, co z pewnością ułatwi kontakt z właściwym dzielnicowym.

  Udostępnij