• News will be here
 • Trzej nastolatkowie zbagatelizowali tabliczkę zakazującą wchodzenia na lód i… weszli na zamarznięty zbiornik w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

  Chłopcy skakali, kopali po lodzie, próbowali urywać kawałki lodu i rzucać na taflę zamarzniętego kąpieliska. Chcieli sprawdzić, czy można się tam poślizgać. Nie zdawali sobie jednak sprawy, że lód był cienki i w każdej chwili mógł się pod nimi załamać. Na szczęście teren kąpieliska patrolowali w tym czasie policjanci zajmujący się na co dzień problematyką nieletnich. Widząc niebezpieczną zabawę chłopców, natychmiast nakazali im zejście na brzeg.

  Z dwoma 11-latkami i ich o dwa lata starszym kolegą policjanci przeprowadzili odpowiednią rozmowę. Zostali powiadomieni również rodzice, którzy podziękowali funkcjonariuszom za interwencję i zobowiązali się porozmawiać o bezpieczeństwie ze swoimi synami.

  Policja przypomina:

   Najbezpieczniejsza zabawa jest na lodowiskach nadzorowanych. Korzystając z naturalnych zbiorników wodnych, pamiętajmy:

  1. Lód musi być wcześniej sprawdzony przez osoby dorosłe pod względem jego grubości, pęknięć, ubytków. Uważajmy, bo pod przysypanym śniegiem lodem mogą znajdować się zdradliwe przeręble.
  2. Lód powinien mieć co najmniej 10 cm grubości.
  3. Przestrzegajmy dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte stawy, rzeki i jeziora.
  4. Nie wchodźmy na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma.
  5. Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby. Gwarantuje to zapewnienie pomocy w przypadku załamania się lodu.
  6. Jeśli usłyszymy, że lód pęka, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.

  Gdy załamie się lód:

  1. Jeśli widzisz, że pod kimś załamał się lód, w miarę możliwości przed rozpoczęciem akcji ratunkowej wezwij pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy: 997 lub 112.
  2. Należy zachować spokój i nie wpadać w panikę. Jeśli na miejscu są inne osoby, zapewnij sobie ich pomoc.
  3. Ratując osobę, pod którą załamał się lód, najlepiej jest podczołgać się do niej. Nie biegnijmy, gdyż może to spowodować dalsze załamywanie się lodu.
  4. Osoba tonąca nie powinna wykonywać gwałtownych ruchów. Najlepiej w takim przypadku położyć się płasko, rozłożyć szeroko ręce i starać się wsunąć na lód. Jeżeli się udało, to dalej należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie. Jeżeli na miejscu są osoby ratujące, należy stosować się do ich wskazówek.
  5. Do ratowania wykorzystajmy rzeczy będące w zasięgu ręki, np. długi szalik czy gałąź. Ostrożnie podajmy poszkodowanemu drugi koniec i bezpiecznie wyciągnijmy na lód.
  6. Pamiętajmy, że człowiek w lodowatej wodzie może przeżyć tylko kilka minut.

  Udostępnij