• News will be here
 • Jeszcze w tym roku 33 osoby w naszym województwie będą mogły zdmuchnąć 100 świeczek z urodzinowego tortu. Wśród jubilatów dominują panie, których jest 29, a panów zaledwie 4.

  Stulatkom ZUS wypłaca świadczenia honorowe.

  Każda osoba, która kończy 100 lat, może liczyć na przyznanie świadczenia honorowego od prezesa ZUS. Wysokość świadczenia zależy od wysokości kwoty bazowej i obecnie wynosi 3.731,13 złotego – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

  Kwota wypłacana jest co miesiąc i nie podlega waloryzacji, co oznacza, że do końca życia wypłacana jest w tej samej wysokości obok podstawowego świadczenia, tj. emerytury czy renty.

  Stulatek nie musi przy tym składać żadnych wniosków do ZUS, ponieważ jest to specjalne świadczenie honorowe, które emeryci i renciści otrzymują „z urzędu” z chwilą ukończenia 100 lat – dodaje rzecznik.

  Świadczenie honorowe przyznawane jest także tym osobom, które nigdy w życiu nie pracowały i nie pobierają emerytury czy renty. W takim przypadku wniosek o świadczenie jest jednak wymagany, ponieważ osoby te nie znajdują się w systemie ZUS.

  Obecnie świadczenia honorowe z ZUS w całym kraju pobierają 1.953 osoby. Najstarsze stulatki w naszym województwie mają 106 lat. Są to dwie panie pochodzące z Łodzi (Bałuty) i z Pabianic. Najstarszy pan ma 103 lata i pochodzi z Łodzi.

  Udostępnij