• News will be here
 • Wystartować w zawodach lekkoatletycznych w czterech konkurencjach i zdobyć cztery medale (trzy złote i jeden srebrny) to nie lada wyczyn. Dokonał tego pabianicki neurolog dr n. med. Włodzimierz Dłużyński podczas 39. Światowych Igrzysk Medycyny i Służby Zdrowia (World Medical and Health Games – Medigames), które w tym roku odbyły się na Malcie. W ośmiodniowych zawodach (16-23 czerwca) uczestniczyli lekarze i pracownicy służby zdrowia z 40 krajów.

  Zdecydowałem się pojechać po roku przerwy. Głównym powodem była akcja „zapobiegam.pl”, którą w tym roku promuje Fundacja Udaru Mózgu. Jestem jej prezesemmówi dr Dłużyński. Akcja ma zachęcić ludzi do aktywności fizycznej. Od wielu lat uprawiam sport, a teraz jest dobra okazja, by naszą akcję, która rozpoczęła się w maju, promować nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Zdjęcia z zawodów trafią, mam nadzieję, do gazet medycznych i nie tylko, a przez to spowodują zainteresowanie tematem udaru mózgu.

  Wśród dyscyplin znalazło się 26 kategorii sportowych. Włodzimierz Dłużyński wystartował w czterech lekkoatletycznych: pchnięcie kulą, rzut oszczepem, rzut młotem i rzut dyskiem. W pchnięciu kulą doktor Dłużyński wywalczył złoty medal, osiągając 12,20 m. Drugi był Niemiec Schleenbecker z odległością 11,34 m, a trzeci Włoch Piotti (10,77 m). Drugie złoto zdobył w rzucie oszczepem. Zwycięstwo dał mu rzut na odległość 36,12 m. Drugi na podium Niemiec Schleenbecker rzucił o 12 centymetrów bliżej. III m. – Obster z Niemiec (33,14 m).

  W rzucie młotem pabianiczanin również nie miał sobie równych. Tym razem złoty medal zdobył, rzucając aż o dwa metry dalej od Bajwa, młociarza z Wielkiej Brytanii. Dłużyński – 29,14 m, a Bajwa – 27,11 m. Trzeci Niemiec Schleenbecker – 25,10 m. W rzucie dyskiem Polak i Brytyjczyk zamienili się miejscami. Tym razem Bajwa triumfował, rzucając aż 35,72 m. Pabianiczanin z odległością 31,06 m zdobył srebro. Trzeci był Niemiec Schleenbecker (27,74 m).

  To był już mój czwarty start na światowych igrzyskach medycyny i służby zdrowia. Ten był najbardziej udany mówi zadowolony dr Włodzimierz Dłużyński. – Z poprzednich igrzysk, dwa lata temu na Słowenii, przywiozłem cztery srebrne medale.

  Podczas swojego pierwszego startu w Las Palmas pabianicki neurolog zdobył 3 medale (jeden złoty, dwa srebrne). Dwa lata później w Zagrzebiu wywalczył również 3 medale (jeden srebrny, dwa brązowe).

  Zachęcam wszystkich do aktywności sportowej. Proszę pamiętać, że aktywność fizyczna, a tak naprawdę jej brak, to jeden z modyfikowalnych czynników udaru mózgu. Zapraszam również wszystkich do odwiedzenia naszej strony www.zapobiegam.pl, gdyż jest tam wiele ważnych i przydatnych informacji na temat tej choroby i nie tylko – reasumuje dr Dłużyński.

  Pacjenci mogą być dumni ze swego lekarza.

  Udostępnij