• Brakuje pieniędzy na modernizację linii tramwajowej. Nie ma ich w kasie miasta. Jedyną naszą nadzieją jest pomoc rządu.

  Na początku była wielka radość, następnie przyszło się zmierzyć z szarą rzeczywistością. Pabianice dostały ogromne dofinansowanie na remont i modernizację linii tramwajowej. Niestety, po ogłoszeniu przetargu i otwarciu kopert, okazało się, że brakuje blisko 30 mln zł.

  Podjęliśmy decyzję, że zanim przystąpimy do drugiego przetargu, będziemy walczyć o dodatkowe pieniądze. Wystąpiliśmy do ministerstwa infrastruktury oraz do ministerstwa rozwoju i inwestycji. Nie ukrywam, że szkoda byłoby stracić dofinansowanie tak ciężko wypracowane w kwocie blisko 90 mln zł. Tym bardziej że w jego zakresie jest nie tylko kwestia budowy od nowa torowiska, ale i również przebudowa ulic Zamkowej i Warszawskiej – powiedział na konferencji prasowej prezydent Grzegorz Mackiewicz.

  Są już odpowiedzi na pisma. Zaproponowano, żeby o dodatkowe pieniądze starać się u marszałka województwa. To jednak nie jest możliwe, ponieważ konkurs został rozstrzygnięty i nie można go wspomóc dodatkowymi środkami na pokrycie wkładu własnego. 14 września Mackiewicz wykonał ostatni ruch i napisał do premiera Mateusza Morawieckiego o uruchomienie rezerwy ogólnej skarbu państwa i przekazanie Pabianicom tych środków. Odpowiedź przyszła 25 września. Wniosek z ratusza ponownie został przesłany do ministra infrastruktury oraz inwestycji i rozwoju z prośbą o wskazanie wszystkich potencjalnych możliwości sfinansowania.

  Najbardziej konkretne pismo zostało przesłane do wojewody Zbigniewa Rau. Będziemy starali się spotkać jak najszybciej z panem wojewodą. Z przesłanego pisma rozumiemy, że prezes rady ministrów oczekuje stosownego wniosku od wojewody o uruchomienie brakującej kwoty – dodał.

  Cieszę się, że sprawa nie utknęła w martwym punkcie. Najważniejsze są te pisma, które dają nadzieję, że tramwaj nie zniknie – powiedział wójt Ksawerowa Adam Topolski, który towarzyszył prezydentowi na konferencji.

  Oferty przetargowe są ważne do listopada. Samorządy napisały wniosek o wydłużenie terminu realizacji inwestycji.

  Udostępnij