• News will be here
 •  

  Uczniowie wrócili do szkół, a nauczyciele do pracy. Strajk został zawieszony… do września.

  25 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że podjęto decyzję o zawieszeniu strajku z dniem 27 kwietnia. Rząd do sierpnia ma przeanalizować postulaty nauczycieli. W innym przypadku strajk ponownie ruszy we wrześniu.

  Maturzyści z Pabianic odetchnęli z ulgą, ponieważ do ostatniej chwili nie wiedzieli, czy będzie im dane podjeść do egzaminu dojrzałości. 19 kwietnia Elżbieta Dyba, prezes ZNP oddział w Pabianicach, poinformowała nas, że szkoły z powiatu pabianickiego solidarnie stwierdziły, że nie przeprowadzą rad pedagogicznych klasyfikujących uczniów. Taka informacja wzburzyła maturzystów i ich rodziców, którzy obawiali się, że egzamin dojrzałości nie dojdzie do skutku.

  Rząd również przewidywał taką ewentualność i błyskawicznie przygotował ustawę dającą możliwość dyrektorom szkół na klasyfikację uczniów. Dotychczas uczniów do matury klasyfikowano podczas rad pedagogicznych. Z nowej możliwości skorzystali dyrektorzy trzech pabianickich Zespołów Szkół. Rady pedagogiczne zebrały się natomiast w liceach I i II.

  Abiturienci przystąpią do matur pisemnych po długim weekendzie, czyli 6, 7 i 8 maja.

  Po naradzie…

  W poniedziałek (29 kwietnia) w Urzędzie Miejskim odbyła się narada z dyrektorami szkół i przedszkoli w sprawie ustalenia zasad odliczenia wynagrodzenia nauczycieli za czas strajku.

  Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych w okresie strajku pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

  W miejskich szkołach i przedszkolach odliczenie nastąpi od całości wynagrodzenia z wyłączeniem dodatku za wieloletnią pracę (zgodnie z art. 23 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych „okresy przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy”). Odbędzie się to na podstawie porozumienia zawartego przez dyrektorów (jako pracodawców) z organizacją związkową w danej placówce.

  Nauczyciele przed podjęciem strajku liczyli się z wizją obniżenia wynagrodzenia. Była to ich dobrowolna decyzja.

  Udostępnij