• Robert Łaguniak, utalentowany skrzypek z Pabianic, osiągnął wielki sukces na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. W duecie ze skrzypaczką Martą Gidaszewską zdobył I nagrodę oraz 6 nagród pozaregulaminowych. Usłyszymy ich w Pabianicach.

  Konkurs w Rzeszowie miał na celu promowanie zapomnianej polskiej muzyki w kraju i zagranicą. Przesłuchania były transmitowane na żywo oraz na antenach drugiego programu Polskiego Radia oraz telewizji TVP Kultura. Młodzi artyści zachwycili jury i publiczność. Wywieźli z Rzeszowa I nagrodę i sześć pozaregulaminowych.

  Robert Łaguniak ukończył z wyróżnieniem studia I stopnia na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Obecnie jest studentem I roku II studiów magisterskich na tej samej uczelni w klasie skrzypiec dr Kariny Gidaszewskiej. Przez ostatni rok dużo koncertował w kraju i zagranicą, zarówno solo, jak i z zespołami kameralnymi: Vene Piano Quartet, którego jest założycielem, oraz Gidaszewskaaguniak Duo, w którym współpracuje ze skrzypaczką Martą Gidaszewską. Muzycy są studentami akademii muzycznych w Poznaniu i Łodzi, wcześniej natomiast uczyli się w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w klasie Kariny Gidaszewskiej. Jako duet zadebiutowali w 2014 roku. Jako soliści brali udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych, zdobywając czołowe lokaty (razem ponad 150 nagród m.in. w Japonii, Serbii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Włoszech, Bośni i Hercegowinie, Niemczech i Polsce). Zespół sięgnął m.in. po I nagrodę (2014) i Grand Prix (2015) Turnieju Kameralnego w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy, I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Łodzi, II nagrodę na Warszawskim Forum Kameralnym, tytuł wicemistrza Międzynarodowego Turnieju Mistrzów w Bydgoszczy (wszystko w 2015 r.).

  Duet wybiera się na znany na całym świecie konkurs muzyki kameralnej w Düsseldorfie. Planują również zagrać koncert promujący muzykę polską w Waszyngtonie oraz zagrają w audycji promującej młode talenty w telewizji TVP Kultura. W przyszłym roku ukaże się płyta nagrana przez Gidaszewskaaguniak Duo wydana przez wytwórnię muzyki klasycznej DUX. Muzycy mają w swoim repertuarze utwory z epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku.

  Artyści zagrają dla pabianickiej publiczności 1 grudnia (niedziela) o godz. 18.00 w Fabryce Wełny (ul. Grobelna 4). Bilety do kupienia w recepcji hotelu.

   

  Udostępnij