• News will be here
 • W klasie Ib Szkoły Podstawowej nr 1 odbyła się niezwykła lekcja przyrody z udziałem czworonożnego gościa. Przyprowadziła go właścicielka, która prowadzi warsztaty dogoterapii.

  Dzieci dowiedziały się, jakie zachowania są bezpieczne w obecności psów, zwłaszcza tych nieznanych. Poznały 10 sygnałów świadczących o tym, że pies nie jest w dobrym nastroju i lepiej zejść mu z drogi. W trakcie lekcji dogoterapeutka uświadomiła dzieciom, że pies spostrzega nasze zachowanie zupełnie inaczej niż myślimy. Często to co dla nas jest zabawą lub oznaką czułości, niekoniecznie podoba się pieskowi.

  – Szczególną radość sprawiła dzieciom możliwość indywidualnego ćwiczenia ze zwierzakiem, wydawanie mu sekwencji komend, co wcale nie jest takie łatwe, gdyż trzeba połączyć odpowiednie gesty z poleceniem – mówi wychowawczyni klasy Maria Bryk-Malinowska.

  Podczas ćwiczeń dzieci przełamywały swój lęk przed bliskim kontaktem ze zwierzęciem do tego stopnia, że pod koniec lekcji pies, przeskakując przez nie, zjadał im smakołyki z brzuszków, a z ich nóg zrobił sobie tunel.

  Zabawy i radości w Ib było mnóstwo. Na zakończenie każdy otrzymał naklejki, kolorowanki oraz informator obrazkowy, pozwalający odczytać, co oznaczają różne zachowania i sygnały wydawane przez psa.

  Udostępnij