• Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Kilińskiego zadebiutowali na arenie ogólnopolskiej e-sport. Reprezentanci „Mechanika” dostali się do finałów ogólnopolskiego turnieju zorganizowanego przez ZDZ Katowice w e-sportowej szkole w Bielsku-Białej. Debiut wypadł okazale.

  Pabianiczanin Maciej Młodziejewski (uczeń klasy 2Tps) zajął 4. miejsce w całym turnieju FiFa20, przegrywając pojedynek o 3. miejsce z uczniem klasy e-sportowej z Kęt (0:2).

  Aby wygrać turniej, należało okazać się najlepszym na dwóch konsolach Xbox i PS4. Maciej dotarł do finału w swojej specjalności na PS4, pokonując po drodze uczniów klas e-sportowych z innych miast oraz jednego ze swoich kolegów z drużyny (tak ułożyła się drabinka turniejowa). Po zaciętym boju w półfinale wygrał 3-1 z zawodnikiem gospodarzy z ZDZ Bielsko-Biała i dotarł do finału na PS4. Trochę gorzej było na konsoli Xbox i ostatecznie Maciek zajął 4. miejsce w „generalce”.

  Kacper „JohnWick” Kędziak (uczeń klasy 1Tps) reprezentował nas w Counter Strike, grze militarno-taktycznej, gdzie także zajął 4. miejsce. Kacper podczas turnieju wykazał się ponadprzeciętnymi jak na swój wiek umiejętnościami strzeleckimi, które pozwoliły mu wygrać kilkanaście rund na różnych mapach. Przeciwnikiem Kacpra w meczu o III miejsce był zawodnik gospodarzy o pseudonimie „Cloccu33”, posiadający najwyższą możliwą rangę CS”a-Global. Po zaciętej walce pokonał pabianiczanina 16-13 i 16-12.

  W Bielsku-Białej nasz „Mechanik” reprezentowali jeszcze: Kacper Bartosik (Międzyszkolny mistrz Pabianic, niestety, odpadł w 1. rundzie), Patryk „Fryta” Frydrych (półfinał na jednej z konsoli PS4) i Adam Szecel (odpadł w 1. rundzie).

  Opiekunem drużyny i pomysłodawcą szkolnych zawodów, od których wszystko się zaczęło, jest Paweł Dobrowolski, nauczyciel przedmiotów zawodowych. Wyjazd sfinansowała Rada Rodziców.

  Sport elektroniczny (e-sport, ang. esports, electronic sports) – forma rywalizacji, w której przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe. Rywalizacja między zawodnikami (graczami) odbywa się zarówno w formie rekreacyjnej, jak i na turniejach gier komputerowych (tzw. „pro gaming”).

  Nowa klasa

  – Gry komputerowe cieszą się wśród młodych ludzi ogromną popularnością. By wyjść naprzeciw tym zainteresowaniom oraz ukierunkować umiejętności i zdolności uczniów Zespół Szkół nr 1 chce utworzyć klasę technik mechatronik z innowacją e-sport – mówi dyrektor Paweł Szałecki. W ramach dodatkowych zajęć chętni mogliby doskonalić swe umiejętności nie tylko z gier komputerowych, ale także z programowania robotów i sterowników czy grafiki inżynierskiej.

  Więcej informacji o tym przedsięwzięciu można przeczytać na Facebooku Zespołu Szkół nr 1 w Pabianicach lub na stronie www.mechanik.edu.pl

  Udostępnij