• Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej zapewnia pabianiczan, że priorytetem jest walka o czyste powietrze.

  Poseł przeprowadził konferencję prasową w swoim głównym biurze, które znajduje się właśnie w naszym mieście.

  – Jest to temat bardzo istotny i ważny, bo chodzi o zmiany klimatyczne. W tym roku widoczne dla wszystkich. Chyba już nie ma wątpliwości, że klimat się bardzo zmienia. To jest ostatni dzwonek do podjęcia zdecydowanych działań. Powinniśmy iść w jak najszybszym kierunku wygaszania kopalń i kładzenia dużego nacisku na odnawialne źródła energii – rozpoczął Dariusz Joński.

  Do premiera Mateusza Morawieckiego wysłał interpelację dotyczącą nowego programu „Mój Prąd”, który zakłada dotację w wysokości do 5 tys. zł od państwa (max 50% wartości inwestycji). Poseł chciałby, żeby ta kwota była zwiększona do 15 tys. zł. Wtedy inwestycja mogłaby się zwrócić po trzech latach.

  – Jest to pokłosie debaty, która odbyła się dwa tygodnie temu w sejmie, a dotyczyła odnawialnych źródeł energii. Wiele osób mówi, że ta kwota jest zbyt niska. Spotkałem się również z informacją, że bardzo dużo wniosków zostaje odrzuconych. Na 21 tysięcy wniosków odrzucono blisko 4 tysiące – dodaje.

  Kolejnym problemem jest wypłata dodatku po zakończonej inwestycji. Wiele osób nie ma skąd wyłożyć takich pieniędzy. Ostatnia kwestia to możliwość dofinansowania osób, które chcą rozbudować instalacje fotowoltaiczne.

  Poseł w swojej interpelacji zadał również pytania o programy: „Agroenergia” oraz „Czyste Powietrze”.

  Podczas konferencji pochwalił pabianiczan za świadomość ekologiczną i wprowadzenie do Budżetu Obywatelskiego zadania dotyczącego zakupu dronów monitorujących czystość powietrza. Uważa jednak, że rząd powinien bardziej zaangażować się w walkę o czyste powietrze.

  Udostępnij