• Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek tych firm, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu.

  Przepisy w tej sprawie wejdą w życie 20 września.

  Dzięki nowelizacji firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie albo posiadały nadpłatę, która automatycznie zaliczyła im się na poczet składek, uzyskają pełne zwolnieniemówi Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. – Wcześniej obowiązywały przepisy, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone.

  W związku z wprowadzoną zmianą nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. ZUS zrobi to z urzędu, po wejściu w życie nowych przepisów, po 20 września.

  W wyniku nowelizacji nadpłaty na kontach firm zostaną przywrócone. Wnioski o zwrot nadpłaty będzie można składać dopiero po tym, jak ZUS ponownie rozpatrzy sprawę o zwolnienie ze składek. Zakład poinformuje o tym przedsiębiorcę na Platformie Usług Elektronicznych lub przekaże pismo za pośrednictwem poczty.

  ZUS w ramach Tarczy antykryzysowej umorzył składki za marzec, kwiecień i maj dla ok. 2 mln firm na ok. 12 mld zł. W praktyce ochroną objęto 6,5 mln miejsc pracy. Kwota umorzenia byłaby jeszcze większa, ale niektóre firmy, omyłkowo lub z powodu obaw, opłaciły składki za kwiecień i maj, choć wnioskowały o zwolnienie za te miesiące. Przedsiębiorcy mogli starać się o zwrot nadpłaconych składek. Z żnych względów część z nich jednak tego nie zrobiła.

  Udostępnij