• News will be here
 • Podczas tych wyjątkowych obchodów wyjątkowe słowa przekazał naszym wolontariuszom z Agrafki Jurek Owsiak.

  Jestem WOLONTARIUSZEM, a jaka jest Twoja SUPERMOC? – tak brzmiało hasło tegorocznej Gali.

  – W tym roku chcieliśmy uświadomić wolontariuszom, jak cennym darem jest ich POMOC. To właśnie oni, WOLONTARIUSZE na całym świecie, w Polsce, w Pabianicach każdego dnia dają swoje ogromne WSPARCIE innym, szczególnie teraz w tym trudnym czasie. Zakupy dla seniora, wyprowadzenie psa, rozmowy z samotnymi, zdalna pomoc w nauce. Te wszystkie zwykłe rzeczy w sumie dają coś NIEZWYKŁEGO. Poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty oraz wielką ludzką solidarność – mówi Agnieszka Jaksa, koordynator AGRAFKI.

  Rok 2020 przyniósł wiele niespodzianek. Dla każdego z nas był to okres wielu wyzwań i nowych doświadczeń. Pabianiccy wolontariusze i społecznicy musieli odnaleźć się w całkowicie nowej przestrzeni.

  Wspólne świętowanie z okazji jubileuszowej XV Gali Wolontariatu rozpoczęli już w listopadzie. Przygotowali następujące działania: warsztaty on-line dla wolontariuszy, szkolenie dla koordynatorów wolontariatu, filmiki z przesłaniem, akcję „Pokaż jak pomagasz” na Facebooku, konkurs „Wolontariusz roku 2020” i ZŁOTE SERCA – nominacje dla osób wspierających ideę wolontariatu.

  Podsumowaniem tych działań była uroczysta jubileuszowa GALA WOLONTARIATU, która odbyła w czwartek, 3 grudnia, w godz. 16.00 – 17.30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach. Można ją było oglądać on-line na FB Agrafki.

  Tego popołudnia wiele się wydarzyło. Oprócz przedstawień artystycznych były spotkania z ciekawymi ludźmi, były również życzenia od gości, którzy byli z AGRAFKĄ na przestrzeni 14 lat (Tomasz Schimscheiner, Teresa Dzielska, Jakub Wieczorek, Wojciech Solarz, zespół Normalsi i Kasia Popowska). Doceniono koordynatorów wolontariatu oraz wręczono Złote Serca osobom wspierającym ideę wolontariatu w Pabianicach.

  –  Podczas tych wyjątkowych obchodów wyjątkowe słowa przekazał również Jurek Owsiak, który specjalnie dla pabianickich wolontariuszy przygotował nagranie – powiedziała  Aleksandra Wilczyńska, koordynatorka Gali Wolontariatu.

  Oto co powiedział: – Wy swoją pracę róbcie z takim poczuciem, że was to cieszy, że nie jest to, broń Boże, mus, że nie jest to, broń Boże, jakiś obowiązek, który musicie spełnić, tylko ma to z was wychodzić jako coś, co czujecie w sercu, co czujecie w głowie.

  Złote serca 2020

  Marzena Bielecka – nauczyciel języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki. Nauczyciel z wieloletnim stażem zawodowym i wielkim sercem do pomagania. Z zaangażowaniem wspiera idee integracji osób niepełnosprawnych oraz szlachetną idee wolontariatu w szkole. Z pełnym zapałem i otwartym sercem pokazuje młodym ludziom, jak być lepszym człowiekiem.

  Magdalena Soj-Domagała – dyrektor Oddziału I PKO Banku Polskiego w Łodzi – od roku wspiera charytatywne działania wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 3 w Pabianicach. Nie tylko ufundowała prezenty dla dzieci z domów dziecka, ale sama zachęciła innych do włączenia się do zbiórki. W tym roku aktywnie zaangażowała się w akcję DKMS, zwiększając liczbę potencjalnych dawców komórek macierzystych dla chorych na białaczkę i inne nowotwory.

  Renata Rzepkowska-Bartos – za wieloletnie wsparcie na rzecz osób przebywających w siedzibie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło w Pabianicach. Wraz ze swoją firmą Hendrob od lat wspiera różne organizacje, dając przede wszystkich wielkie serce i uśmiech.

  Straż Miejska – Złote serce dla wszystkich strażników na ręce komendanta Tomasza Makrockiego. Strażnicy od lat wspierają akcje wolontarystyczne w Pabianicach. Wspierają i współorganizują projekty dotyczące tematu wykluczenia społecznego, agresji i przemocy rówieśniczej oraz tolerancji. W trakcie pandemii wspierają wolontariuszy w zakupach dla seniorów oraz innych działaniach nastawionych na pomoc potrzebującym.

  Bez Espresso Mam Depresjo – to przytulne, klimatyczne, pełne swobodnej atmosfery miejsce, w którym można zjeść pyszne śniadanie, lunch, kolację czy deser. Jednak to nie tylko przytulne pomieszczenie – to przede wszystkim ludzie o wielkich sercach. Właściciele wspierają działania wolontarystyczne w naszym mieście, m.in.. przekazując talony dla wolontariuszy i osób potrzebujących.

  Najbardziej zaangażowani wolontariusze

  Natalia Karpińska

  Uczennica klasy ósmej w SP nr 8 w wolontariat zaangażowana jest od roku 2016. Aktywnie uczestniczy we wszystkich akcjach charytatywnych, m.in.: „Dzień Walki z Głodem”, „Gorączka złota”, „Kartka walentynkowa”, „Podaruj Pluszaka dla Dzieciaka”, „Gwiazdka dla Ciapka”. Pomaga nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Wraz z innymi wolontariuszami w szkole organizuje zbiórki pieniężne, zabawek i gier dla dzieci przebywających w hospicjum Łupkowa w Łodzi. Uśmiechem i gorącym sercem potrafi rozgrzać najzimniejszy głaz. Zawsze można liczyć na jej pomoc i wsparcie. 

  Zdzisław Cywiński

  Od wielu lat bardzo zaangażowany na rzecz ubogich, bezdomnych oraz dzieci z biednych rodzin. Jest wolontaryjnym kwestarzem. Poświęca swój czas, zdrowie, często ponosząc koszty materialne, by kwestować na rzecz podopiecznych. To człowiek, który nie przejdzie obojętnie obok potrzebującego. Nieustannie wspiera działania Koła Towarzystwa św. Brata Alberta w Pabianicach.

  Kamil Królikowski

  Regularnie przychodzi i udziela się w wolontariacie w Chrześcijańskiej Misji Teen Challenge w Pabianicach. Potrafi sam zorganizować pracę, pomaga i w sposób kreatywny zarządza wolontariuszami. Dba o dyscyplinę, porządek i etykę .

  Karol Rudnicki

  Uczeń klasy 6d Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi z wolontariatem związany jest od 2 lat. Działa w Szkolnym Klubie Wolontariatu, uczestniczy w programie dla szkół, roznosząc mleko, warzywa i owoce  maluchom z klas I-III, zbiera karmę dla zwierzaków ze schroniska oraz pluszaki i słodycze dla dzieci z hospicjum. Jako wolontariusz angażuje się m.in. w promocji szkoły. Karol jest chłopcem pomocnym i można na niego liczyć w każdej sytuacji.

  Ewa Kolasa

  W tym roku po raz ósmy będzie działać pełną parą w drużynie Szlachetnej Paczki Pabianice. Jej zaangażowanie wygina czasoprzestrzeń – zawsze ma czas na odwiedzenie potrzebujących rodzin i miejsce w sercu na pomoc dla każdego. Jest nie tylko wspaniałą wolontariuszką niosącą mądrą pomoc, ale również wspaniałym przewodnikiem dla nowych wolontariuszy zaczynających swoją przygodę z Paczką. Energia Ewy koncentruje się wokół pomagania i niesie ze sobą ogrom nadziei i wrażliwości. To między innymi dzięki niej Pabianicka Szlachetna Paczka jest tak niesamowita i może w tym roku po raz 10. nieść pomoc potrzebującym. 

  Jakub Guzikowski

  Uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 aktywnie bierze udział w akcjach organizowanych przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Szkolne Koło Caritas. Są to m.in. Akcja wakacyjna „Plecak pełen uśmiechu”, Rajd Wolontariatu na terenie Łodzi, Dzień Papieski, „Serce na gwiazdkę” , Wigilijne Dzieło Pomocy 6. „Tak Pomagam”, Jałmużna Wielkopostna, akcja zbiórki żywności na Wielkanoc. Jest bardzo otwarty na pomoc drugiemu człowiekowi. Zawsze można na niego liczyć. Naturalny lider, który doskonale kieruje działaniami grupy. Jest odpowiedzialny i sumienny. Dzięki tym wszystkim cechom, które posiada, każda akcja była przeprowadzona z dużym sukcesem .

  Szymon Rzepecki

  Od 3 lat zaangażowany w działania szkolnego klubu wolontariatu w Zespole Szkół nr 3. Brał  czynny udział we wszystkich szkolnych, a także lokalnych akcjach charytatywnych, takich jak: „Podaruj pluszaka dla dzieciaka”, „Gorączka Złota”, zbiórka karmy, żwirku i plastikowych korków dla Grupy Miauczykotek. Od momentu uzyskania pełnoletności należy do szkolnego Klubu HDK. Potrafi efektywnie nakłonić swoich rówieśników, jak i członków rodziny, do niesienia pomocy dla drugiego człowieka. Jako wolontariusz jest kreatywny i pomysłowy. Jest inicjatorem przeprowadzenia zbiórki funduszy na leczenie cierpiącego na nowotwór Piotra z Ksawerowa. Dodatkowo propaguje działalność DKMS, zachęcając corocznie młodzież i znajomych do rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych, pozyskując nowych dawców w zaprzyjaźnionych klubach sportowych i przeprowadzając krótkie prezentacje reklamowe wśród uczniów szkoły. Ze wszystkich swoich działań wywiązuje się zawsze terminowo. Jest samodzielny i rzetelny. Jako osoba niezmiernie empatyczna i pomocna, a zarazem tolerancyjna w stosunku do wszystkich ludzi i środowisk, jest wolontariuszem wspierającym wizerunek organizacji. W ostatnim roku dzięki podjętym przez niego inicjatywom pozyskane zostały także dodatkowe fundusze na leczenie chorych na białaczkę  nastolatków – Piotra z Ksawerowa i Norberta z Pabianic.

  Karolina Lubońska

  Wspaniała uśmiechnięta wolontariuszka Polskiego Czerwonego Krzyża. Zawsze chętna do pomocy, uczestniczyła w wielu akcjach. Ma dużo pozytywnej energii, którą dzieli się z innymi. Jedna z najlepszych podczas pozoracji w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy.

   Joanna Twardowska

  Od kilku lat aktywnie działa na rzecz porzuconych i potrzebujących zwierząt. Jest wolontariuszką w pabianickim schronisku dla zwierząt, założycielką fb i instagrama psijaciel_4u_pabianice. Pomysłodawczynią i główną ogranizatorką 1. zlotu adopciaków, który odbył się w Pabianicach. Poprzez prowadzenie strony pomaga nie tylko zwierzakom schroniskowym, ale wszystkim, które stają na jej drodze. Zawsze gotowa do działania i rozwiązywania problemów. Całe swoje serce oddaje bezbronnym istotom, które są niemal całkowicie uzależnione od człowieka. A ona sama jest uzależniona od pomagania im.

   Ilona Dychto

  Współtwórczyni i wieloletnia wolontariuszka pabianickiej Grupy Miauczykotek Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! W ciągu 10 lat działalności w fundacji pomogła tysiącom zwierząt, głównie kotów, z naszego miasta i okolicznych gmin: ratując ranne i porzucone, lecząc chore, szukając troskliwych rąk i kochających serc dla bezdomnych. Ale pomoc zwierzętom to także pomoc ludziom, którzy widzą cierpienie zwierząt, a którzy bardzo często nie wiedzą, jak zająć się potrzebującym. I dzwonią. Nawet kilkanaście razy dziennie. Rozmowy z ludźmi, porady i znajdowanie rozwiązań trudnych sytuacji na styku człowiek – kot to była codzienna, żmudna, ale ogromnie ważna praca wykonywana przez lata z ogromnym zaangażowaniem.

  Maja Pietryszka

  Od pierwszej klasy angażuje się w wolontariat związany z działalnością Szkolnego Koła Caritas i PCK na terenie szkoły. Brała udział w następujących akcjach: zbiórki żywności „Tak Pomagam” na święta Bożego Narodzenia, zbiórki gier interaktywnych dla dzieci z hospicjum, „Gorączka złota” pozyskanie funduszy na sprzęt rehabilitacyjny, koncert charytatywny dla Towarzystwa Brata Alberta w Pabianicach. Należy do grupy wolontarystycznej Agrafka, w ramach jej działań brała udział w  następujących akcjach: pomoc zdalna uczniom podczas pandemii, zajęcia z dziećmi z domu dziecka w Porszewicach, dyżury w Placówce Wsparcia Dziennego „Junior” polegające na pomocy w lekcjach i zabawach z dziećmi, „Worek śmieci z lasu” – akcja zbierania śmieci w lesie, udział w miejskich zbiórkach pieniędzy np. „Piknik na dla Roksany”, zjazd motocyklowy „Paweł wróć do nas”, udział w różnego typu warsztatach rozwijających jej umiejętności wolontarystyczne. Udziela się też w akcji „Cztery Łapy do pomocy” – polega na wyprowadzaniu psów osób, które są na kwarantannie.

  pwd. Angelika Fątner

  Osoba pełna pasji i z ogromnym sercem do wszystkich napotykanych na swej ścieżce ludzi. To osoba szczodra, zarażająca optymizmem, umiejąca zebrać wokół siebie grono ludzi, tak jak ona wrażliwych na troski tego świata. We wszystkim co robi jest odpowiedzialna i kompetentna. Ma w sobie niezliczone pokłady dobra. Jest wyczulona na potrzeby drugiego człowieka i często to ona inicjuje z potrzeby serca, a nie poklasku, akcje pomocowe. Choć to młoda osoba, jej dojrzała postawa zasługuje na docenienie i stawianie jej na równi ze starszymi i o wiele bardziej doświadczonymi kolegami.

  Piotr Pazdej

  Wiceprezes Stowarzyszenia „Wszystko Gra – Pabianice” jest pomysłodawcą i dyrektorem jednego z najbardziej rozpoznawalnych biegów ultra w Polsce. Leśna Doba to 24-godzinny bieg odbywający się od kilku lat w okolicach Pabianic. Przygotowanie takiego przedsięwzięcia to rok ciężkiej pracy. Mocno zaangażowany w działanie stowarzyszenia. Prywatnie ultramaratończyk (w nogach ma tysiące przebieganych kilometrów), tłumacz książek (głównie o bieganiu), a przede wszystkim tata dwóch cudownych synów. Jego marzenia to napisanie dobrej powieści, która rozejdzie się na całym świecie jak świeże bułki, i stworzenie kolejnego nietypowego biegu dla osób, które bez biegania nie widzą sensu życia.

  Julia Pietrasik

  Od trzech lat jest wolontariuszką Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 13. To osoba pilna, systematyczna i zdyscyplinowana. Jest skromną i bardzo uczynną koleżanką. Chętnie poświęca swój czas innym, angażując się w życie szkoły oraz parafii. Bierze udział w wielu imprezach charytatywnych i w zbiórkach żywności organizowanych przez Caritas. Jest osobą życzliwą, pracowitą i otwartą.

  Kinga Augustyniak

  Uczennica klasy 8 w SP nr 14 chętnie angażuje się we wszystkie akcje Szkolnego Koła Wolontariusza. Wspierała  m.in.: zbiórki rzeczy dla podopiecznych Domu Samotnej Matki, zbiórki kartek, e-kartek dla małych pacjentów oddziału onkologicznego szpitala im. M. Konopnickiej w Łodzi, budowę karmnika dla ptaków, robiła mydełka dla podopiecznych ZOL w Pabianicach, brała udział w „Górze Grosza” i szkolnych licytacjach dla WOŚP. Jest uzdolniona plastycznie, zawsze można liczyć na jej wsparcie w postaci pięknych plakatów zachęcających do udziału w wydarzeniach organizowanych w szkole. To, co wyróżnia Kingę, to jej chęć niesienia bezinteresownej pomocy. Jest otwarta na wszystkie nowe pomysły, zawsze znajdzie czas, aby poświęcić go innym.

  Grzegorz Janicki

  Najbardziej zaangażowany wolontariusz w Grupie Wolontarystycznej „AGRAFKA” w 2020r. Zastępca resortu Junior, w ramach którego współpracuje z dziećmi, pomaga im w zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych, wspiera podczas zajęć sportowych i twórczych. To animator, do którego lgną dzieci. Prowadzi zabawy integracyjne, wzbudzając uśmiech u największych smutasów. Brał udział w wielu spotach społecznych i przedstawieniach promujących wolontariat i problemy społeczne. Bardzo pomocny, zawsze można na niego liczyć. Grzegorz zajął w tym roku III miejsce w konkursie Wolontariusz Korpusu Solidarności na poziomie regionalnym.

  Podczas Gali wyróżniono również 30 koordynatorów wolontariatu.

  – Ogromnie się cieszymy, że tak wiele wartościowych osób wspiera działania wolontariatu w Pabianicach. Pragniemy w tym jednym dniu w roku pokazać pracę społeczników, którzy bez wynagrodzenia każdego dnia niosą serce w swoich dłoniach. Bo każdy z nas może stać się bohaterem – powiedziała Agnieszka Jaksa.

  Udostępnij