• News will be here
 • Pod takim hasłem pabianiccy policjanci wspólnie z grupą motocyklową Wild Hogs Gang from Grabia z Dobronia przeprowadzili dzisiaj (19 czerwca) wspólne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze. Celem akcji było przede wszystkim przypomnienie kierującym o konieczności patrzenia w lusterka.

  Akcja rozpoczęła się o godzinie 10.00 na ulicy Kilińskiego. Grupa motocyklowa rozdawała kierującym naklejki „Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie”.

  – To hasło jest aktualne szczególnie w szczycie sezonu motocyklowego. Zasady bezpieczeństwa i wzajemny szacunek obowiązują  zarówno kierowców samochodów, jak i motocyklistów, jednak czasami uczestnicy ruchu o tym zapominają – mówi st. sierż. Agnieszka Jachimek z pabianickiej komendy.

  To była pierwsza taka akcja przeprowadzona w Pabianicach przez grupę motocyklową Wild Hogs Gang from Grabia.

  – Zorganizowaliśmy tę akcję, aby było jak najmniej zdarzeń na drodze z udziałem motocyklistów. Nazwaliśmy ją „Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie” – mówi Krzysztof Lis z Wild Hogs Gang.

  Policja zatrzymywała w sobotę przejeżdżające samochody, a motocykliści uświadamiali kierowców, żeby częściej patrzyli w lusterka, i wręczali im ulotki z hasłem akcji.

  W zderzeniu z samochodem motocyklista ma niewielkie szanse, a skutki takich wypadków najczęściej są tragiczne. W 2020 roku w całej Polsce motocykliści uczestniczyli w 2075 wypadkach drogowych, byli sprawcami 927, w których zginęło 158 osób, a 871 zostało rannych.

  Aby zminimalizować ryzyko takich zdarzeń, odpowiedzialny motocyklista przede wszystkim zawsze powinien panować nad pojazdem. Każdy wykonywany manewr musi zostać wyraźnie zasygnalizowany innym użytkownikom drogi. Niedopuszczalne jest „wciskanie się” pomiędzy jadące pojazdy. Nie należy przekraczać dozwolonej prędkości ani też wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Brawurowa i ryzykowna podróż motorem może kosztować życie.

  – Pamiętajmy o zakładaniu kasku ochronnego, ochraniaczy, odpowiedniego obuwia i rękawic, te elementy znacząco podnoszą poziom naszego bezpieczeństwa na drodze. Policjanci w sezonie wakacyjnym będą szczególnie zwracać uwagę na stan techniczny motocykli i ich obowiązkowe wyposażenie – dodaje policjantka.

  Udostępnij