• Zapraszamy do wspólnej otwartej dyskusji na temat modlitw za zmarłych!

  Listopad jest miesiącem związanym z przemijaniem. Widzimy to w naturze przygotowującej się do zimowego snu – migracjach ptaków, opustoszałych polach, opadających liściach i coraz krótszych dniach.

  Jest to czas zadumy, co odzwierciedla także porządek roku kościelnego – Pamiątka Świętych Pańskich (Wszystkich Świętych) i Niedziela Wieczności, zwana po dzień dzisiejszy często w ewangelickiej ludowej pobożności Niedzielą Śmierci czy Niedzielą Umarłych. Oba te wydarzenia przypadają właśnie na listopad.

  Szczególnie w tym miesiącu nasuwają się refleksje na temat wieczności i tego co się stanie po śmierci. Skrócenie mąk w czyśćcu było jednym z głównych dążeń ludzi w dawnych czasach. Wielu do dziś ma nadzieję, że poprzez modlitwy, palenie świateł czy inne rytuały można pomóc bliskim w zaświatach. Był to także ważny temat dla reformatorów XVI wieku.

  Jak zapatruje się Kościół ewangelicki na modlitwy za zmarłych? Czy ewangelicy wierzą w czyściec? Jaki wpływ miała sprzedaż odpustów za grzechy na wystąpienie ks. dr Marcina Lutra?

  Zachęcamy do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu „Porozmawiajmy o wierze”, które poprowadzi pastor pabianickiego zboru, bp Jan Cieślar.

  Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 14 listopada, o godz. 18.00 w sali pabianickiego domu parafialnego – ul. Zamkowa 8.

  Udostępnij