• 14 lipca w Zespole Szkół nr 2 w Pabianicach została zorganizowana akcja wymiany zabawek połączona z warsztatami rękodzieła #SpokójMamy.

  Pomysłodawczyniami i organizatorkami spotkania była krakowska Fundacja SIMBIOSIS we współpracy z pabianickim Forum Organizacji Pozarządowych. Ich współpraca rozpoczęła się od wspólnego uczestnictwa w programie Liga NGOs. #SpokójMamy odbył się już w Rawie Mazowieckiej, Kaliszu, Tarnowie, Myślenicach oraz cyklicznie odbywa się w Krakowie, natomiast 5 sierpnia akcja pojawi się w Hajnówce. Planowane są również Lublin, Szczebrzeszyn, Poznań, Radom, Warszawa, Łódź. Jak podkreślają organizatorki: „Chcemy, aby cała Polska wymieniała się zabawkami!”. Ich misją jest budowanie społeczności ludzi otwartych, lojalnych oraz empatycznych.

  O celu szczegółowym, jaki obrały sobie organizatorki piątkowego wydarzenia, opowiedziała Eliza Voss: Celem jest to, aby zebrać jak najwięcej zabawek zachowanych w dobrym stanie, które zostaną przekazane między innymi oddziałom pediatrycznym w szpitalach, hospicjom czy domom dziecka. Wszędzie tam, gdzie istnieje taka potrzeba. Jest bardzo dużo rodzin i dzieci, których po prostu nie stać na nowe zabawki. Dzięki takiej akcji każdy może przyjść, wymienić się, a także wziąć to, co mu się podoba. Zabawek jest naprawdę dużo. Poza miłym spędzaniem czasu i tworzeniem społeczności pomagamy potrzebującym. 

  Jak zapowiadają organizatorki, to dopiero początek współpracy. Dlaczego panie razem współpracują?

  Dorota Pędziwiatr z pabianickiego Forum Organizacji Pozarządowych wyjaśnia: – Razem uczestniczymy w cudownym programieLiga NGOs, gdzie przez rok jego trwania miałyśmy okazję się poznać, wymienić doświadczeniami i nawiązać cudowną współpracę.

  Jak dodaje Natalia Nowak:Wychodzimy wspólnie z założenia, żeby współpracować, a nie rywalizować.

  Organizatorki wyraziły szczególną wdzięczność dla dyrekcji Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach za możliwość skorzystania z budynku w ramach akcji #SpokójMamy. W trakcie wydarzenia na terenie szkoły spotkać można było wielu najmłodszych oraz trochę starszych pabianiczan, którzy w ramach warsztatów rękodzieła Słoiczki Wdzięcznościprzyozdabiali różnymi sposobami słoiczki, w których za jakiś czas miały znaleźć się karteczki z zapisanymi powodami do codziennej wdzięczności. Część pociech zajmowała się zabawą nowymi zabawkami, a dorośli dzielnie przygotowywali wielobarwne, kreatywne słoiczki.

  W tle piętrzyły się stosy dobrowolnie oddanych przez dzieci zabawek – głównie maskotek i gier, które zostały później zespołowo zapakowane przez ekipę organizatorek oraz wolontariuszy. Trafiły do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Konstantynowie Łódzkim.

  Akcja jest świetną lekcją dzielenia się z innymi tym, co mamy i dbania o porządek. Jak zapewnia jedna z mam-wolontariuszek Monika Urbańska: – Była to dla mnie okazja, by moje dziecko wyniosło zabawki z domu. To szansa, aby czymś się podzielić i po prostu posprzątać.

  A dlaczego pani uważa, że akcja wyrażania swojej wdzięczności słoiczkami jest słuszna?

  – To jest coś, o czym nie myślimy na co dzień. To forma pomyślenia o sobie i o tym, co możemy właśnie dla samych siebie zrobić. Taki słoiczek przypomina nam, jacy jesteśmy ważni. Możliwość przypomnienia o tym, a przy okazji również zorganizowania czasu dla dorosłych jest dla mnie czymś niesamowitym. Cała idea jest super, uważam, że powinniśmy ją powielać. Moje dziecko, które często miało opory w tym, by wybrać zabawki do oddania, teraz wyszło z akcji radosne, nie zabierając ze sobą nic. Pokazało to, że można nauczyć dzieci dzielenia się, nie oczekując niczego w zamian. Bardzo polecam! – odpowiedziała.

  Akcja zdecydowanie udowodniła, że – zgodnie z hasłem piątkowego spotkania – Razem możemy czynić jeszcze większe dobro!”.

  foto: red.

  Udostępnij