• Pabianickie Centrum Medyczne wzbogaciło się o sprzęt do diagnostyki. To nowoczesny aparat USG, za pomocą którego pacjenci będą mieli wykonywane rozmaite badania.

  Jakie? Na przykład USG brzucha, piersi i tarczycy. Ale nie tylko, bo zakres możliwości urządzenia jest większy.

  – Wykorzystamy je również choćby do badania żył i tętnic kończyn dolnych oraz szyi – wyjaśnia dr Konrad Michalski, dyrektor ds. lecznictwa w PCM.

  Aparat przekazano oddziałowi wewnętrznemu II, na którym w ciągu miesiąca hospitalizowanych jest zwykle około 150 chorych. Biorąc pod uwagę ostatnie trzy lata (2020 – 2022), ta średnia wynosiła 1730 rocznie, a od początku bieżącego roku na oddział trafiły 1204 osoby.

  – Liczby mówią same za siebie, a żeby pacjent był szybko i skutecznie zdiagnozowany, potrzebujemy wysokiej klasy sprzętu. Taki właśnie otrzymaliśmy, co bardzo nas cieszy. Oby służył jak najdłużej – mówi dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes Pabianickiego Centrum Medycznego.

  Urządzenie kosztowało 140 tys. zł. Środki na jego zakup przekazało szpitalowi Starostwo Powiatowe w Pabianicach, a symboliczny czek wręczył prezesowi Witoldowi Olszewskiemu starosta Krzysztof Habura podczas konferencji prasowej, która odbyła się w PCM w czwartek, 28 września.

  Szpital, chociaż z nazwy miejski, służy mieszkańcom całego powiatu, dlatego to nie pierwszy raz, kiedy wspieramy Pabianickie Centrum Medyczne. Zdrowie naszych mieszkańców jest dla bardzo ważne i zależy nam, aby byli oni diagnozowani jak najskuteczniej. Przy okazji warto wspomnieć, że w okresie pandemii przekazaliśmy też środki na zakup respiratorów, łóżek i wysoko przepływowych aparatów tlenowych, a łączna kwota to 380 tysięcy złotych – podkreśla starosta Krzysztof Habura.

  – Dziękujemy za wsparcie. O wielkości potrzeb Pabianickiego Centrum Medycznego niech świadczy chociażby fakt, że 15 podobnych urządzeń już w PCM pracuje. Jest to wielka jednostka z ogromnymi potrzebami. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak niedoszacowana jest służba zdrowia. W związku z tym każda pomoc – jednostek samorządowych, jednostek budżetowych – jest bardzo ważna – powiedział na konferencji Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic.

  Spośród 15 aparatów USG, które są na wyposażeniu Pabianickiego Centrum Medycznego, 13 znajduje się w oddziałach i poradniach, a kolejne 2 w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Elektrodiagnostyki.

  Udostępnij