• W niedzielę, 22 października, odbyła się uroczysta konsekracja kościoła Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach.

  Liturgicznego aktu poświęcenia dokonał ks. arcybiskup Władysław Ziółek, który koncelebrował mszę świętą wraz z proboszczem Jerzym Rzepkowskim i wikarym Bogusławem Jarganem.

  W uroczystym obrzędzie oddamy Bogu na własność ten budynek – rozpoczął uroczystość Piotr Rydygier, lektor komentator. Następnie arcybiskupa powitali przedstawiciele parafian.

  – Parafia Trójcy Przenajświętszej została powołana w perspektywie obchodów wielkiego roku dwutysięcznego – przypomniał historię ks. proboszcz Jerzy Rzepkowski,

  Parafię powołał 27 sierpnia 1988 roku ks. arcybiskup Władysław Ziółek. Pierwszym proboszczem został (nieżyjący już) ks. Stanisław Wroński. Od 31 sierpnia 2000 roku został nim ks. Jerzy Rzepkowski. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu proboszcza i parafian na święta Bożego Narodzenia stanęła drewniana kaplica. Sprawowano w niej msze i inne sakramenty. Rok 2001 to czas pracy nad projektem. Od wiosny 2002 rozpoczęły się prace budowlane przy domu parafialnym.

  Należy podkreślić ogromne wsparcie finansowe i w postaci prac społecznych naszych parafian – mówił proboszcz.

  Jesienią 2004 roku księża zamieszkali w nowej plebanii, a grupy parafialne mogły korzystać z pięknych sal. Budynek kościoła został wzniesiony w październiku 2006 roku. W tym samym roku sprawowana była w surowym kościele pierwsza pasterka. Uczestniczyły w niej tłumy.

  Wielkim przeżyciem dla parafian była uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i poświęcenie murów kościoła. 21 października 2007 roku dokonał tego arcybiskup Ziółek.

  – Księże arcybiskupie, nie byłoby tego domu Bożego, gdyby nie silna wiara i hojność w sercach naszych parafian oraz sponsorów. Cieszymy się z twojej obecności, ponieważ ta dzisiejsza uroczystość zamyka dwudziestopięcioletnią historię naszej parafii – przemawiał w niedzielę proboszcz.

  Następnie rozpoczęły się obrzędy poświęcenia kościoła. Ksiądz arcybiskup namaścił ołtarz olejem krzyża świętego, a dwaj kapłani namaścili ściany.

  – Z radością przyjąłem zaproszenie, aby dzisiaj przewodniczyć w uroczystości dwudziestopięciolecia istnienia parafii. Radość tym większa, że dane mi było powołać parafię do istnienia – mówił arcybiskup. – Każdej wspólnocie przewodniczy kapłan. W tej wspólnocie proboszcz okazał się dobrym administratorem. Dziękujemy za tę jego determinację. W tym miejscu jego wielkim dziełem i parafian jest wzniesiona monumentalna świątynia z jej bogatym wyposażeniem. Człowiek nie może żyć bez świątyni, tutaj bowiem może doświadczyć Boga i jego łaski.

  Na koniec uroczystości wierni podziękowali księdzu arcybiskupowi za konsekrację kościoła, księdzu Andrzejowi Chmielewskiemu za misje i duchowe przygotowanie parafian, a księdzu proboszczowi za wieloletnią posługę kapłańską.

  Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chór Gloria Trinitatis, schola i zespół młodzieżowy oraz organista Michał Rygiel.

  Dziękuję za oprawę muzyczną – dziękował na zakończenie proboszcz. – Dziękuję wszystkim budowniczym, wolontariuszom, ofiarodawcom. Biskupowi, kapłanom, prezydentowi miasta, strażakom, pocztom sztandarowym za udział w dzisiejszej uroczystości.

  foto: Aleksander Duda

  Udostępnij