• News will be here
  • Fundacja Adamed wraz z serwisem „Życie warte jest rozmowy” rozpoczęła pilotażowy projekt pn. „Wspierająca Szkoła” w pięciu placówkach. Aż trzy znajdują się w Pabianicach.

    W odpowiedzi na wyzwania związane z pogarszającym się stanem psychicznym młodzieży, Fundacja Adamed nawiązała współpracę z wiodącymi ekspertami w dziedzinie zdrowia psychicznego, działającymi w ramach serwisu „Życie warte jest rozmowy”. Dzięki temu partnerstwu, z początkiem nowego roku szkolnego, Fundacja Adamed uruchomiła pilotażowy projekt, jakim jest „Wspierająca Szkoła”. Inicjatywa zyskała patronat Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Partnerem jest Adamed Pharma.

    Dane statystyczne dotyczące problemów, z jakimi zmagają się najmłodsze pokolenia są zatrważające, a ich liczba rok rocznie wzrasta. Jak pokazują dane Komendy Głównej Policji, najmłodsi Polacy coraz częściej dokonują prób samobójczych. W 2022 roku odnotowano ponad 2 tys. takich zdarzeń wśród osób do 19. roku życia.  Natomiast, jak wynika z raportu serwisu „Życie warte jest rozmowy”, aż o 77 proc. Wzrosła liczba zachowań samobójczych oraz o 19 proc. śmierci samobójczych pomiędzy 2020 a 2021 rokiem.

    „Wspierająca Szkoła” to program skierowany do uczniów, rodziców i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którego celem jest profilaktyka zachowań samobójczych, dostarczenie wiedzy nauczycielom, rodzicom oraz grupie rówieśniczej. Uczy, jak być wsparciem dla młodych osób w kryzysie, gdzie szukać pomocy i jak jej udzielać.

    Zgodnie z naszą misją „Odpowiadamy na kluczowe wyzwania współczesnej medycyny”, jako Fundacja Adamed postanowiliśmy odpowiedzieć na problem pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, bo w dobie po pandemii jest to wyzwanie dla nas, jako społeczeństwa. Wspólnie z ekspertami merytorycznymi stworzyliśmy program „Wspierająca Szkoła”, aby skutecznie wesprzeć uczniów w obszarze zdrowia psychicznego. Będziemy budować wśród dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców świadomość dotyczącą stanu psychicznego dzieci i młodzieży. Będziemy działać prewencyjnie i zapobiegać próbom samobójczym, bo przecież część z nich może zakończyć się tragicznie. Udostępniamy nauczycielom i rodzicom wiedzę i narzędzia, by skutecznie zapobiegali zachowaniom samobójczym wśród młodych. Placówki szkolne uczestniczące w programie zyskają miano „Wspierającej Szkoły” – mówi dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, prezes Fundacji Adamed.

    Pilotaż projektu ruszył w pięciu szkołach w Polsce, z których aż trzy zlokalizowane są w Pabianicach. Są to: Szkoła Podstawowa nr 16 z Oddziałami Integracyjnym im. Tadeusza Kościuszki, II Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi oraz Zespół Szkół nr 2 im. profesora Janusza Groszkowskiego.

    Pabianice to drugie co do liczby mieszkańców miasto aglomeracji łódzkiej. Problemy zdrowia psychicznego dotykają osoby w różnym wieku, nie zależą od lokalizacji. Dlatego wsparcie potrzebne jest wszędzie. Cieszę się, że uczniowie z naszego miasta, jako jedni z pierwszych w Polsce, będą mogli skorzystać z tak ważnej pomocy – mówi Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic.

    Wicestarosta Gabriela Wenne-Błażyńska dodaje: – Jesteśmy dumni jako powiat, który prowadzi szkoły ponadpodstawowe, że tak istotny w skali ogólnopolskiej projekt jest realizowany na terenie powiatu pabianickiego. Takie czynniki, jak pandemia i zdalne nauczanie wpłynęły w sposób niezwykle destrukcyjny na kondycję psychiczną młodzieży. Niezbędne jest więc intensyfikowanie działań w zakresie pomocy psychologicznej, czego wyrazem jest pilotażowy projekt „Wspierająca Szkoła”.

    Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Adamed Pharma w sierpniu 2023 roku, 54 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym uważa, że polskie szkoły nie zapewniają wystarczającego dostępu do usług psychologicznych, a tylko 27 proc. rodziców potwierdziło, że szkoły, w których uczą się ich dzieci organizowały spotkania z rodzicami w sprawie zdrowia psychicznego uczniów, np. na temat przeciwdziałania samobójstwom lub walki z depresją. Dodatkowo 86 proc. respondentów uważa, że konieczne jest większe wsparcie dla szkół i rodziców w zakresie pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży, a 69 proc, jest zdania, że szkoły nie zapewniają wystarczającego dostępu do usług psychologicznych.

    Pierwsze warsztaty oraz działania edukacyjne rozpoczęły się w 5 wybranych placówkach w ramach pilotażu tego projektu. Szkoła, która skorzysta z pełnego pakietu oferowanego w ramach programu otrzyma Certyfikat „Wspierająca Szkoła”.

    Szczegółowe informacje dotyczące programu dostępne są na stronie internetowej projektu: www.wspierajacaszkola.pl.

    foto: Adamed

    Udostępnij