• Pod względem powierzchni Łódź jest szóstym miastem w Polsce, a pod względem liczby mieszkańców i gęstości zaludnienia – czwartym. Tak duża koncentracja potencjalnych pracowników na niewielkim terenie może przekładać się na wysoki poziom bezrobocia. Czy tak jest faktycznie? Czy w 2024 r. bezrobocie w Łodzi będzie spadać, czy przeciwnie – wzrośnie? Jak Łódź wypada pod tym względem na tle innych miast wojewódzkich? W jakich zawodach szukać pracy, aby nie dołączyć do kolejki po zasiłek?

  Łódź bezrobocie – statystyki

  Ostatnia dekada przyniosła zdecydowaną poprawę na rynku pracy w Łodzi. Rok 2014 miasto zamykało ze stopą bezrobocia na poziomie 10,8% (co i tak było lepszym wynikiem, niż średnia krajowa – 11,4%). Kraj powoli wychodził z kryzysu gospodarczego, a stopa bezrobocia spadała. Jest to wyraźnie widoczne również w łódzkich statystykach. W ciągu zaledwie 5 lat stopa bezrobocia w Łodzi spadła o ponad połowę, w 2019 r. osiągając rekordowe 4,8%. Kolejne dwa lata to ponowny skok do poziomu 5,9% – tym razem winić należy przede wszystkim pandemię, która dała się we znaki pracodawcom i pracownikom w całym kraju.

  Ostatnie dwa lata przyniosły optymizm – stopa bezrobocia w Łodzi wyniosła na koniec 2022 i 2023 r. odpowiednio 4,5% i 4,4%. Wynik z grudnia 2023 r. jest najlepszy od czasów przemiany ustrojowej, zatem można go traktować jako zwiastun dalszej poprawy sytuacji gospodarczej miasta.

  Łódź bezrobocie 2023 i 2024: jakie są prognozy?

  Zgodnie z opiniami specjalistów, bardzo dobre zamknięcie 2023 r. nie jest zjawiskiem tymczasowym, ale prognozuje dobry trend dla łódzkiego rynku pracy. Dyrektor lokalnego PUP spodziewa się stabilnego poziomu stopy bezrobocia dla najbliższych miesięcy, tendencja jest nawet spadkowa.

  Na pewno pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Spośród wszystkich miast wojewódzkich, Łódź zajmuje przedostatnie miejsce pod względem poziomu bezrobocia (ex aequo z Kielcami i Lublinem). Z bezrobociem na poziomie 4,4% daleko jeszcze do miast z pierwszej piątki, w których wskaźnik nie przekracza 2%. Za Łodzią jest już tylko Białystok z bezrobociem 5,2%.

  Łódź bezrobocie – z czego wynika?

  Dlaczego tak duże miasto zmaga się ze stosunkowo wysokim bezrobociem? W pewnym stopniu to wina dużej koncentracji potencjalnych pracowników, rywalizujących o wakaty. Łódź urasta też do rangi jednego z najważniejszych ośrodków akademickich w kraju – a to oznacza, że na rynek pracy każdego roku trafiają rzesze absolwentów studiów, którzy nie zamierzają już wracać do rodzinnych miejscowości.

  Sporo winy leży także po stronie samych pracowników, nie dość rozważnie planujących swój rozwój zawodowy. Lista profesji deficytowych w Łodzi nie jest szczególnie długa, ale za to różnorodna. Zawiera stanowiska dla pracowników fizycznych i umysłowych, ścisłowców i humanistów. Sugerując się nią, można wybrać wykształcenie, które zapewni świetnie płatną pracę na całe dziesięciolecia.

  Gdzie szukać pracy w Łodzi?

  Każdego dnia pracodawcy dodają dziesiątki ogłoszeń o wolnych stanowiskach w Łodzi. W sumie na rynku brakuje kilku tysięcy pracowników. Jak wybierać ogłoszenia, które są naprawdę warte uwagi? Przede wszystkim przydają się dostępne w serwisach z pracą filtry, dzięki którym można precyzyjnie dobrać parametry interesujących cię ofert.

  Na GoWork.pl możesz dodatkowo sprawdzić opinie o przedsiębiorstwach, wystawiane przez pracowników i kandydatów. Dowiesz się z nich, jak w danej firmie traktuje się pracownika, a także czy daje ona szansę na awans i rozwój zawodowy.

  Udostępnij