• Od stycznia Stowarzyszenie mali bracia Ubogich prowadzi wolontariat w Pabianicach. Poszukiwani są seniorzy i wolontariusze do programu Obecność.

  Prawie 25% Polaków to osoby w wieku 60+, a proces starzenia się społeczeństwa postępuje w szybkim tempie. Według danych GUS, w 2023 roku w województwie łódzkim liczba osób w wieku powyżej 65 lat stanowi 22% mieszkańców. Jak wskazuje badanie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, co czwarta osoba w wieku 80+ zmaga się z samotnością. W Polsce cierpi z jej powodu 280 tysięcy seniorów.

  Od stycznia 2024 roku stowarzyszenie prowadzi wolontariat także w Pabianicach. Opiera się on na regularnej obecności w życiu samotnej starszej osoby. Codzienny kontakt, rozmowa telefoniczna, wsparcie emocjonalne, wycieczki, odwiedziny, wspólne spędzanie czasu – to tylko niektóre z wielu inicjatyw.

  Stowarzyszenie zaprasza do programu Obecność osoby, które jako wolontariusze zechcą podzielić się swoim czasem i uwagą z drugim człowiekiem. Zainteresowani proszeni są o aplikację przez stronę internetową www.malibracia.org.pl. Chętni zostaną zaproszeni na spotkanie informacyjne, rozmowę oraz na szkolenie wprowadzające, podczas którego dowiedzą się m.in. jak nawiązać i utrzymać przyjacielską relację pomiędzy podopiecznym a wolontariuszem w zgodzie ze standardami oraz misją stowarzyszenia.

  Wolontariusze podpisują ze stowarzyszeniem porozumienie o wolontariacie, a w jego ramach mogą liczyć na profesjonalne wsparcie i samorozwój, m.in. szkolenia.

  Jednocześnie trwa nabór uczestników (seniorów) do programu. Każda starsza osoba, która czuje się samotna i chce spędzić czas z kimś życzliwym, serdecznym i chętnym do rozmów może skontaktować się bezpośrednio z biurem Stowarzyszenia pod numerem telefonu: 662 502 566 (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00).

  Pani Teresa i jej wolontariuszka Ela, para z Łodzi, spotykają się od kwietnia 2022 roku.

  Podczas odwiedzin oglądamy zdjęcia, wspominamy, czytamy czasopisma. W piękną pogodę odwiedzamy ulubioną ławeczkę w parku im. Andrzeja Struga i ćwiczymy pamięć. Poszukujemy krzewów, których nazwy znamy, i które pamiętamy z dzieciństwa. Lubimy również gry słowne. Miałyśmy też przyjemność spędzić wspólnie wyjątkowy dzień, imieniny pani Tereski. Piękny bukiet kwiatów i życzenia z głębi serca wywołały uśmiech na twarzy mojej podopiecznej. A teraz wieczorami chętnie wracamy myślami do naszej wakacyjnej wycieczki. Wybrałyśmy się wtedy na wyborny deser lodowy. Pani Tereska powiedziała, że lepszego w życiu nie jadła i śmiała się, że aż 90 lat musiała czekać, by posmakować tak dobrych lodów. Tego dnia jadłyśmy też pizzę, pani Tereska pierwszy raz w życiu – opowiedziała wolontariuszka Ela.

  Na samotność jest lekarstwo. To Obecność! Zapraszamy do udziału w programie.

  Udostępnij