• Ruszyły przygotowania do budowy nowej pływalni miejskiej. 15 lutego rozpoczną się konsultacje z mieszkańcami.

    Kilka miesięcy temu mówiliśmy o tym, że po zakończeniu naszych najważniejszych inwestycji, a skończyliśmy projekt komunikacyjny, tramwajowy, z powodzeniem zakończyły się wszystkie nasze inwestycje z programu turystyczno-sportowego, mamy oddaną do użytku nową bieżnię, halę wielofunkcyjną przy Grabowej, Pabianickie Centrum Sportów Wodnych, amfiteatr… Przyszedł czas na kolejne bardzo duże zadanie, o którym marzą pabianiczanie. Mówię o basenie – zaczął dzisiejszą konferencję prasową prezydent Grzegorz Mackiewicz.

    Nasz nowy basen będzie podobny do tego, który znajduje się w Zduńskiej Woli.

    Jest tam kilka niedociągnięć, które możemy poprawić. Między innymi sam basen sportowy powinien mieć minimum osiem torów, które będą dwuipółmetrowe. Oczywiście dobrze byłoby, gdyby zewnętrzne tory były szersze ze względu na planowaną organizację zawodów w obiekcie. Słupki startowe, które znajdują się aktualnie w Zduńskiej Woli, są słupkami mało bezpiecznymi, co można poprawić, stosując mocniejsze słupki. Chodzi głównie o to, by na naszym pabianickim basenie, można było organizować zawody na poziomie ogólnopolskim. Z tego co wiem, ma być to 25-metrowa pływalnia. Nasza aktualna pływalnia jest krótsza – mówił instruktor pływania Jarosław Wyrwa. – Nie może też zabraknąć trybun. Dobrze byłoby, gdyby były rozsuwane, abyśmy mogli zmniejszać je lub powiększać ze względu na wymiar imprezy. Porządna pływalnia FINA powinna zawierać też pomieszczenia dla fotoreporterów. Myślę, że wszystkie te warunki zostaną wzięte pod uwagę.

    15 lutego rozpoczną się konsultacje z mieszkańcami. Ankieta dotyczy funkcjonalności nowego obiektu, odpowiedzi będą stanowić punkt wyjścia do dalszego projektowania.

    To, o czym mówimy i co pokazane jest na zdjęciu, chętnie zobaczylibyśmy w Pabianicach, natomiast pabianiczan pytamy o to, co jeszcze? Czy potrzebne są jeszcze takie czy inne funkcjonalności, czy będzie to zjeżdżalnia dla dzieci czy strefa zabaw? Nowa pływalnia ma być kompleksem bardziej rekreacyjnym, a także po części sportowym. Ta rekreacja jest mieszkańcom Pabianic bardzo potrzebna, stąd nasza zachęta do udziału w konsultacjach. Każdy będzie mógł się wypowiedzieć. Po zakończeniu konsultacji zespół zbierze się i podsumuje opinie – podkreślała Ewa Smuga, naczelnik wydziału spraw społecznych i gospodarczych.

    Pytanie w ankiecie brzmi, jakie elementy wodnej rekreacji powinny znaleźć się w nowym obiekcie (np. strefa saun, basen dla dzieci, zjeżdżalnia), jakie dodatkowe elementy (np. kawiarnia, siłownia, klub fitness), który z dostępnych obiektów i dlaczego jest najbardziej atrakcyjny dla ankietowanych i jak często korzystają z takiej formy wypoczynku. Ankiety można  wypełnić papierowo – formularze będą dostępne w Urzędzie Miejskim przy Zamkowej 16 i na pływalni MOSiR przy ul. Grota Roweckiego 3 – oraz elektronicznie na stronie internetowej www.um.pabianice.pl i  platformie e-pabianice.pl. Spotkanie konsultacyjne  odbędzie się 19 lutego w godz. 17.00 -19.00  w sali nr 4 w Urzędzie Miejskim. Konsultacje zakończą się 29 lutego. Kolejnym krokiem będzie opracowanie koncepcji, a potem PFU.

    Według przewidywań miasta, obiekt będzie zlokalizowany na terenie MOSiR wzdłuż ul. Grota Roweckiego.  Zależnie od wielkości i różnorodności koszt szacowany jest na  50-80 mln zł. Oczekiwany jest kilkutorowy basen pływacki i część rekreacyjna.

    Został powołany zespół do przygotowania wstępnych założeń, możliwej lokalizacji i oszacowania kosztów inwestycji. Przemyślenia zespołu zostaną poszerzone o wnioski z konsultacji i będą bazą do przygotowania projektu funkcjonalno-użytkowego (PFU) oraz podstawą do ubiegania się o środki zewnętrze. Taką szansę daje nowy okres programowania w funduszach unijnych, możliwość odblokowania środków z KPO oraz pojawienia się środków rządowych.

    Na sesji 15 lutego zostanie przedłożony projekt uchwały w celu zabezpieczenia pierwszych pieniędzy na ten cel, czyli przygotowania programu funkcjonalno-użytkowego, który będzie jednym z niezbędnych elementów tego, by ubiegać się o wsparcie zewnętrzne. Już ruszają konkursy ze  środków unijnych, za chwilę, mam nadzieję, będzie odblokowane KPO, do tego środki rządowe, które będzie można pozyskać, więc chcemy być przygotowani, żeby aplikować o środki zewnętrzne na ten cel – podsumował prezydent.

    Udostępnij