• Ładna i ciepła pogoda zachęca motocyklistów do powrotu na drogi po zimowej przerwie. W związku z tym policja apeluje o wzajemny szacunek na drodze dla wszystkich kierowców, tych na motocyklach i tych w samochodach.

  Motocyklisto, pamiętaj:

  Droga publiczna to nie tor wyścigowy. Pomyśl o innych użytkownikach dróg. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego: nie przekraczaj prędkości, nie wymuszaj pierwszeństwa, wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierujących. Podróżując jednośladem staraj się dawać dobry przykład innym motocyklistom. Wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach lub „na trzeciego”, zbyt szybka i brawurowa jazda – to najczęstsze grzechy motocyklistów, przez które dochodzi do wypadków. Niestety, motocyklisty nie chronią poduszki powietrzne czy pasy bezpieczeństwa. O swoje bezpieczeństwo kierowca jednośladu musi zadbać sam.

  Pamiętaj: ubiór ma znaczenie nie tylko dla widoczności, ale i bezpieczeństwa – motocyklista powinien zawsze zakładać ubranie z długimi rękawami i nogawkami, rękawiczki, specjalne stroje z wzmocnieniami na kolanach i łokciach, ale też takie, które nie utrudniają ruchów. Przede wszystkim zawsze należy zakładać dopasowany indywidualnie kask. Mundurowi zachęcają też do zakładania, bez względu na porę dnia, elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić od zdarzenia drogowego i uratować zdrowie, a nawet życie.

  Kierowco, pamiętaj:

  Motocykliści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, więc należy szanować ich prawo do jazdy. Nie zapominaj dawać kierującym motocyklami przestrzeni do zmiany pasa i odpowiednio wcześnie sygnalizuj manewry, jakie planujesz wykonać. Sprawdzaj lusterka, pamiętaj o martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykl jest na tyle mały, że cały może znaleźć się w martwym polu.

  Udostępnij