• News will be here
 • W miniony weekend w Tereninie odbyły się trzydniowe manewry odtwórców historycznych Kaiser-Manöver. Była broń, wystrzały i żołnierze w carskich mundurach.

  Przeszło czterdziestu rekonstruktorów z całej Polski na terenińskich polach szkoliło się i realizowało pokazy związane z walkami 1914 roku. Kulminacją ćwiczeń były pokazy dynamiczne z użyciem środków pirotechnicznych i broni hukowej.

  Ściągnęły one w miejsce, gdzie 1 czerwca odbędzie się Festiwal Historyczny, licznych okolicznych mieszkańców. Wydarzenie rozpoczęły piątkowe prelekcje w szkołach podstawowych w Pawlikowicach i Bychlewie, które poprowadził historyk Mikołaj Klorek.

  Warto zaznaczyć, że to tylko przedsmak tego, co wydarzy się już za półtora miesiąca w ramach wspominanego Festiwalu Historycznego w Tereninie. Całość tegorocznej pierwszej edycji festiwalu ma na celu przybliżenie dziejów, w których wzięły udział setki tysięcy Polaków wcielonych do armii zaborczych.

  W projekt zaangażowali się rekonstruktorzy zrzeszeni w Ochotniczej Kompanii Wielkopolskiej, Fundacji Wojskowości Polskiej oraz Stowarzyszeniu Parva Patria.

  My nie możemy się już doczekać Festiwalu, a Wy?

  foto: Rekografia

  Udostępnij