• W Szkole Podstawowej w Mogilnie Dużym odbyło się spotkanie z aktorem Dariuszem Wieteską.

  Po powitaniu gościa uczennice klasy piątej: Klaudia Mokracka, Ania Kalwinek i Dobrusia Sysio, przedstawiły krótką scenkę dotyczącą zachowania się w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami wypadku. Słowami: „są takie chwile w życiu, kiedy musimy opanować strach i zacząć działać… bo życie ludzkie jest najważniejsze”, nawiązały do motta spotkania. Kolejnym punktem programu był pokaz pierwszej pomocy przygotowany przez Monikę Królak i uczniów klasy ósmej: Michała, Szymona, Nikolę i Wiktorię, którzy zaprezentowali zebranym, jakie czynności należy wykonać, kiedy ktoś straci przytomność.

  Następnie wybrzmiała piosenka zatytułowana „Rap ratowniczy”, która zachęcała wszystkich do udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. W rolę odważnych „raperów” wcielili się uczniowie klasy piątej oraz ósmej. Piosenka kończyła się słowami „odrzuć strach, wiedzę chwyć, przecież człowiek może żyć dzięki tobie…”.

  Kolejnym punktem spotkania była prezentacja multimedialna przygotowana przez nauczycielkę Monikę Włodarczyk. Można się było z niej dowiedzieć, że aktor Dariusz Wieteska urodził się w 1987 roku w Warszawie, a wychowywał w małej wiosce pod Rawą Mazowiecką o nazwie Gortatowice. W dzieciństwie był ministrantem oraz grał na perkusji. W roku 2010 ukończył naukę w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie oraz zadebiutował w telewizji epizodycznymi rolami w serialu „Klan”. Od tego czasu wystąpił w wielu serialach (m.in.: „Na Wspólnej”, „Ojciec Mateusz”, „Barwy szczęścia”, „W rytmie serca”, „Komisarz Alex”, „Na dobre i na złe, „Na sygnale”), filmach krótkometrażowych (m.in.: „Track 12”, „Błąd atrybucji”, „Coherence”, „Południk zerowy”), w programach i reklamach telewizyjnych. Na dużym ekranie można go było oglądać w filmach „Słaba płeć” oraz „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”.

  Dariusz Wieteska jest również aktorem teatralnym. Można go oglądać na deskach teatru w Warszawie i Łodzi. Wcielił się m.in. w rolę ojca w „Matce” Witkacego (Teatr Rampa w Warszawie), króla w „Ślubie” W. Gombrowicza (Teatr Prochownia w Warszawie) czy Alfreda w „Mężu i żonie” A. Fredry (Teatr Zwierciadło w Łodzi). Obecnie występuje w spektaklu komediowym zatytułowanym „O co biega” w Teatrze Capitol w Warszawie, gdzie gra pastora. Największą sławę i rozpoznawalność przyniosła mu rola Piotra Strzeleckiego w serialu „Na sygnale”. Sympatię widzów wzmocniła również grana przez niego postać policjanta Tomka Kozłowskiego, w nowym serialu obyczajowym „Zakochani po uszy”, który od stycznia 2019 roku emituje TVN.

  Dariusz Wieteska posiada wiele cennych umiejętności, które wzbogacają jego warsztat aktorski: jeździ motorem, zna tajniki walki wręcz i na miecze, gra na gitarze klasycznej i elektrycznej oraz perkusji. Nie boi się podejmować różnych wyzwań. Takim niewątpliwie był udział w telewizyjnych programach rozrywkowych: „Dancing with the Stars” (2018) i Dance Dance Dance (2019), ponieważ wcześniej w zasadzie nie tańczył. Aktywnie udziela się w mediach społecznościowych: na Facebooku, Instagramie, YouTubie czy Tik Toku. Po zamieszczanych tam wpisach, zdjęciach i filmikach można zauważyć, że ma do siebie ogromny dystans i poczucie humoru.

  Prywatnie Dariusz Wieteska jest człowiekiem, dla którego ważna jest przede wszystkim rodzina. Jego żoną jest aktorka Urszula Zawadzka-Wieteska, urodzona w Chicago. Aktor interesuje się motoryzacją i muzyką. Kocha psy i konie. Marzy o dużej roli w filmie fabularnym i domku z ogródkiem. Na co dzień chce być przede wszystkim sobą: „sobą, jestem sobą, mam to szczęście, bo nie wszyscy mogą”.

  Po prezentacji Dariusz Wieteska zabrał głos i opowiedział o swoim życiu oraz karierze aktorskiej. Dowiedzieliśmy się, że uczył się w małej szkółce podobnej do tej w Mogilnie Dużym, dlatego z wielkim sentymentem powrócił w mury takiego budynku. W szkole ulubionym jego przedmiotem było wychowanie fizyczne. Talent aktorski odkryto w nim przypadkiem, kiedy podczas akademii zastąpił chorego kolegę. Od tego momentu coraz częściej angażowany był do różnych wystąpień podczas uroczystości szkolnych. I wtedy po raz pierwszy poczuł „pociąg do sceny”. Mimo to próbował iść w innym kierunku – przez rok studiował ekonomię, ale szybko zrozumiał, że to nie to, co chciał robić w życiu… więc zdał egzaminy do szkoły aktorskiej.

  Dariusz Wieteska długo opowiadał o kulisach bycia aktorem, o tym jak trudno popłakać się na zawołanie, kręcić sceny w skórzanym stroju motocyklisty w trzydziestostopniowym upale czy łapać na planie filmowym niebezpiecznego węża gołymi rękami…

  Potem dzieci uczestniczące w spotkaniu zaczęły zadawać pytania aktorowi. Z odpowiedzi można było się dowiedzieć, że ma psa spaniela o imieniu Tosia, bardzo lubi i podziwia aktora Liama Neesona oraz ma za sobą doświadczenia związane z dubbingiem. Aktor przeprowadził również krótkie warsztaty aktorskie.

  – Dariusz Wieteska okazał się być niezwykle miłym, sympatycznym i cierpliwym człowiekiem o wspaniałym podejściu do dzieci. Urzekł nas swoją otwartością, szczerością i naturalnością powiedziała organizatorka spotkania Monika Włodarczyk.

  Na zakończenie dyrektor Renata Jary podziękowała gościowi za niezwykle ciekawe i inspirujące spotkanie oraz wręczyła pamiątkowy dyplom i medal. Zdjęciom i autografom nie było końca…

   

  Udostępnij