• News will be here
 • Wiązania to jeden z niezbędnych sprzętów, w które powinien wyposażyć się każdy narciarz. Bez wiązań jazda nie okaże się niemożliwa, a Twój zimowy urlop nie będzie taki, jak sobie wymarzyłeś. W tym tekście opowiemy Ci, na czym zwrócić uwagę wybierając ten element wyposażenia.

  Nie zapominaj o ubezpieczeniu narciarskim

  Zanim spakujesz walizki i udasz się na wyczekany zimowy wypoczynek, powinieneś zaopatrzyć się w ubezpieczenie narciarskie, które pomoże Ci poradzić sobie z finansowymi konsekwencjami niektórych zdarzeń. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z Internetu i ogólnodostępnych kalkulatorów oraz porównywarek. Sprawdzone ubezpieczenie na wyjazd na narty kupisz tu https://www.ubezpieczenienarciarskie.pl/

  Jak wybrać wiązania narciarskie?

  Najważniejsze przy zakupie wiązań narciarskich jest zdecydowanie, jaki rodzaj jazdy naprawdę Cię interesuje. Od tego bowiem zależy, jakie wiązania powinieneś wybrać. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który z pewnością pomoże Ci w wyborze odpowiednich wiązań.

  Free Skiing

  W tej dyscyplinie kluczowa jest kontrola nart w momencie, gdy przechodzisz z krawędzi na krawędź. Warto też zwrócić uwagę na elastyczność, które znacznie poprawią tłumienie drgań. Dzięki temu Twoje narty nie będą wypinały się z butów przy każdym wstrząsie.

  Jeśli uprawiasz Free Touring, to pamiętaj o tym, by wiązania oferowały uwolnioną piętę. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci podchodzić na nartach. Do wyboru masz wiązania techniczne pinowe albo wiązania płytowe. Pierwsze są lekkie i efektywne przy podejściach, zaś drugie o wiele pewniejsze podczas zjazdów.

  Skitouring

  Jazda skitourowa jest poprzedzona wejściem na szczyt przy pomocy siły nóg zawodnika. W związku z tym ważne jest, by wiązania były lekkie i oferowały możliwość uwolnienia pięty. Do tego typu dyscypliny bezsprzecznie najlepiej nadają się wiązania techniczne pinowe i właśnie na takich powinieneś się skupić.

  Telemark

  Wiązania telemarkowe ze względu na swoją niecodzienną konstrukcję są bardzo specyficzne. Pozwalają bowiem na unoszenie pięty w czasie skręcania. Jest to technika znana lepiej zawodnikom jako przyklękanie.

  Do wyboru masz dwa standardy wiązań do telemarku. Pierwsze to rozwiązania kablowe, a drugie, o wiele nowsze, wiązania NTN. Ważnym atutem wiązań NTN jest fakt, że lepiej współgrają z szerszymi nartami, które obecnie wiodą prym w sklepach sportowych.

  O czym jeszcze pamiętać?

  Przede wszystkim wiązania narciarskie powinny być dostosowane do Twojej wagi oraz umiejętności. Skup się na tym aspekcie podczas wyboru, ponieważ dobre wiązania powinny wypinać się z nart dokładnie wtedy, kiedy tego chcesz.

  Podsumowanie

  Jak widzisz, wybór wiązań narciarskich nie jest prostym zadaniem, ale pamiętaj, że ten element bardzo wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy, więc warto poświęcić mu trochę czasu. Zaopatrz się też w ubezpieczenie narciarskie, które pomoże Ci w trudnych sytuacjach i da pewność ochrony adekwatnej do potrzeb.

  Udostępnij