• W piątek, 21 kwietnia, na Lewitynie odbyła się konferencja prasowa Nowej Lewicy. Spotkanie dotyczyło powrotu do aktywnych obchodów święta 1 Maja w Pabianicach.

  W piątkowym briefingu uczestniczyli: Robert Kraska, Aleksandra Stasiak, Marek Gryglewski, Michał Pietrzak, Piotr Duraj, Joanna Michalska-Szmytke i Błażej Dziedziczak.

  Działacze Lewicy mówili o powrocie do aktywnych obchodów 1 Maja w naszym mieście. Po pandemicznej przerwie Nowa Lewica wraca do organizacji rajdów rowerowych związanych z obchodami Święta Pracy oraz rocznicy przystąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej. 

  Rajd wystartuje w poniedziałek, 1 maja, o 10.00 na Lewitynie. Pół godziny wcześniej, o 9.30, odbędą się zapisy chętnych uczestników. O 12.00 dotrą na metę, by świętować. 

  Trasa poprowadzi przez ul. Bugaj do Kopernika, Piotra Skargi do Granicznej. Dalsze etapy rajdu to: Prawda i Czyżeminek (do parku leśnego. W tym miejscu przewidywane są niespodzianki. Kolejny etap rajdu wiedzie w stronę Rydzyn, przez ul 20 Stycznia, skąd uczestnicy kierować się będą do ronda. Dalej podążą ul. Waltera-Janke na Lewityn.

  Po rajdzie rowerowym na cyklistów czekać będzie ciepły poczęstunek, a dla najmłodszych uczestników słodkie niespodzianki. W tym roku odbędzie się również quiz z wiedzy o Unii Europejskiej i o Święcie Pracy. Dla wszystkich biorących udział w konkursie przewidziane są upominki majówkowo-rowerowe, czyli takie, które umilą długi weekend. Planowane są także inne atrakcje piknikowe. 

  Na temat innych sposobów świętowania przez Nową Lewicę wypowiedział się Marek Gryglewski: – Obchody pierwszomajowe zawsze były związane ze składaniem kwiatów pod Pomnikiem Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe na Starym Rynku. Niestety, wiemy jaka jest obecna sytuacja. Pomnika nie ma już w przestrzeni publicznej. My, jako Lewica nie zamierzamy się poddawać. Będziemy walczyć o możliwość wspominania o tym, że kiedyś stał tam pomnik, który został wzniesiony na cześć ludzi walczących o Polskę. Z racji tego, że nie będzie możliwości złożenia kwiatów na Starym Rynku, podjęliśmy decyzję, że wiązanki zostaną złożone na cmentarzu komunalnym przy pomniku PPS i pod tablicą na ulicy Bohaterów. Myślę, że warto się z nami spotkać.

  foto: red.

  Udostępnij