• News will be here
 • Nastolatek zabrał auto babci i wybrał się w podróż ze swoimi czterema nieletnimi kolegami. O jego dalszym losie zadecyduje sąd rodzinny.

  Do zdarzenia doszło 6 kwietnia około godz. 4.30 w Dobroniu. Interweniujący policjanci zastali na miejscu trzy załogi ratownictwa medycznego, które udzielały pomocy uczestnikom wypadku. Z relacji zgłaszającego wynikało, że jadąc w kierunku Pabianic zauważył na drodze wojewódzkiej numer 482 zniszczony pojazd. Auto znajdowało się w rowie, a wewnątrz niego były osoby małoletnie. 19-latek natychmiast zadzwonił na numer alarmowy.

  Okazało się, że jego sprawcą był 14-latek, który zabrał auto babci. W kierowanej przez nastolatka toyocie znajdowało się jeszcze czterech chłopców w wieku od 14 do 16 lat. Wszyscy to mieszkańcy powiatu łaskiego.

  Policjanci natychmiast skontaktowali się z ich opiekunami i poinformowali o zaistniałej sytuacji. Uczestnicy wypadku zgodnie twierdzili, że kierujący stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do rowu.

  Cztery osoby zostały przewiezione do łódzkich szpitali. 16-latek jako jedyny nie wymagał hospitalizacji i został przekazany pod opiekę matce.

  Nieletni sprawca czynu karalnego za swoje zachowanie odpowie przed sądem rodzinnym.

  Przypominamy, że 1 września 2022 roku weszła w życie nowa ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Obowiązujący akt prawny ma poprawić skuteczność resocjalizacji nieletnich poprzez intensywniejsze wspieranie ich w walce o powrót do funkcjonowania w społeczeństwie zgodnie z przepisami. Wśród osób niepełnoletnich często panuje przekonanie, że ze względu na swój młody wiek nie mogą ponieść żadnych konsekwencji za łamanie prawa. W rzeczywistości sprawca czynu karalnego odpowiada przed sądem rodzinnym, który decyduje o jego dalszym losie – mówi sierż. sztab. Agnieszka Jachimek, rzeczniczka pabianickiej komendy.

  Udostępnij