• News will be here
 • Bez wody nie ma życia. To oczywiste, ale… wciąż warto edukować dzieci i młodzież o jej właściwościach, zastosowaniu i o tym, jak jest cenna.

  Właśnie taki cel przyświecał sobotnim obchodom Światowego Dnia Wody 2024. Imprezę zorganizował ZWiK (przy udziale partnerów i sponsorów) w stacji uzdatniania wody przy ulicy 15. Pułku Piechoty Wilków. Na oficjalne otwarcie, oprócz licznie zgromadzonych pabianiczan, przybyli: prezydent Grzegorz Mackiewicz, wiceprezydenci Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek i Marek Gryglewski, starosta Jacek Wróblewski, wójt gminy Pabianice Marcin Wieczorek oraz wójt gminy Dobroń Robert Jarzębak. Nie mogło również zabraknąć prezesa ZWiK Rafała Kunki oraz członków zarządu: Joanny Fuks i Roberta Janusa.

  Powitał wszystkich prezydent Grzegorz Mackiewicz: Witam bardzo serdecznie na wspaniale przygotowanym Święcie Wody. Mam nadzieję, że wszyscy będziecie się świetnie bawili. Przed nami atrakcje dla najmłodszych i tych trochę starszych. Ważne, że będziemy bawić się wspólnie.

  Starosta Jacek Wróblewski dodał: – Dzisiejsze spotkanie jest zdecydowanie rodzinne. Rodzice, dziadkowie i babcie mogą włączyć się w rywalizację sportową i zabawę przy muzyce…

  I tak też się stało. Przy pięknej pogodzie wszyscy świetnie się bawili. Organizatorzy zadbali o urozmaicony program obchodów pełen zabaw i konkursów.

  W wyścigu rowerowym, który 13 kwietnia rozpoczął wodną imprezę, brali udział dorośli i dzieci. Co ciekawe, zadaniem cyklistów była między innymi jak najwolniejsza jazda. Zaciętą walkę rowerzystów o laur na linii mety komentował Piotr Chrabelski. Mistrzynią wyścigu dzieci okazała się 11-letnia Konstancja, a nagrodzeni zostali: Piotrek, Tymek oraz Janek. W kategorii dorosłych najbardziej „żółwim” tempem wykazała się pani Anna. 

  Rodzice wraz z dziećmi pokonywali również tory przeszkód. Odbywały się konkursy wiedzy o wodzie dla dzieci z przedszkoli, klas I-III oraz starszych. Uczestnicy odpowiadali na pytania poprawnie, a także z przymrużeniem oka. Dzieciaki brały udział w grze memory, gdzie tematem wiodącym była oczywiście woda.

  Zainteresowaniem, jak zawsze na Święcie Wody, cieszyły się eksperymenty. Sprawdzano właściwości wody przy pomocy odczynników chemicznych, a także tego, co mamy w domu, np. kwasku cytrynowego.

  Wydarzeniom pod chmurką towarzyszyły występy na scenie. Pojawił się na niej 12-letni Dawid Worpus, zdobywca I miejsca w pabianickim „Idolku” oraz zwycięzca konkursu „Wygraj sukces”. W jego wykonaniu usłyszeć mogliśmy utwór „Złoto” popularnego wokalisty Mrozu, „Someone you loved” Lewisa Capaldi oraz „Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę” Wojciecha Młynarskiego. Zespół UniSono z pabianickiego Centrum Seniora pod wodzą Andrzeja Krajewskiego zabawiał publiczność utworami: „Chodź, pomaluj mój świat”, „Cicha woda” czy „Bardzo smutna piosenka retro”. Aktywność fizyczną, która jest równie ważna jak czysta woda, promowały pokazem tańca instruktorki Strefy Ruchu z grupy „High Heels”, wykonując imponujące układy taneczne na… szpilkach. Nie zabrakło też najmłodszej grupy podopiecznych Strefy Ruchu oraz grupy Dance Junior, które wykonały m.in. układ do utworu „Baby Shark” oraz zumbę. Strefę reprezentowały ponadto cheerleaderki. Natomiast grupa Jumpstyle z MOK-u zaangażowała pabianiczan do powtarzania tanecznych kroków. 

  Na sobotniej imprezie można było odwiedzić różnorodne stoiska, np. z rękodziełem czy punkty z czystą wodą do picia. Popularnością cieszyła się strzelnica laserowa, a także warsztaty malarskie z KRUKiem. Dorośli chętnie ustawiali się w kolejce do stoiska PCM, aby poddać się darmowym badaniom. Chętnych na darmową zupkę też nie brakło… Z pewnością każdy znalazł coś atrakcyjnego dla siebie.

  Tegoroczne Święto Wody już za nami. Czekamy na następne… za rok.

  foto: red.

  Udostępnij