• News will be here
 • W Przedszkolu Miejskim nr 14 przy ul. Odrodzenia 10 powstała ścieżka sensoryczna. Inicjatorką pomysłu była dyrektor Anna Śliwińska.

  Przy wspólnym zaangażowaniu personelu, szczególnie pana Jarka, zastępcy pani Sylwii  powstała ścieżka  na potrzeby edukacji sensorycznej, do pracy z dziećmi mającymi trudności z przetwarzaniem i odbieraniem bodźców. Ścieżka zawiera elementy złożone z kasztanów, kory, piasku, korków, materiałów o różnej fakturze i strukturze, szyszek, rolek. Dzieci podczas zabaw poruszają się po ścieżce boso, doznają różnych wrażeń i bodźców. Obok ścieżki jest skalniak z kwiatami i ziołami: rukolą, miętą, tymiankiem, lubczykiem, szczypiorkiem, który jest dopełnieniem sensorycznych wrażeń węchowych, dotykowych i smakowych. Dzieci wąchają, smakują, dotykają różnych ziół i roślin, przez co przeżywają, doświadczają i poznają świat wieloma zmysłami.

  W celu wykorzystania ścieżki, pokazania jej roli i wartości dydaktycznych, zorganizowany został konkurs dla dzieci z pabianickich przedszkoli pod hasłem „Ogrodowa zabawka sensoryczna”. W konkursie udział wzięło 7 przedszkoli: PM 2, PM 3, PM 4, PM 5, PM 6, PM 8, PM 11. Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami wykonały bardzo efektowne, pracochłonne i ciekawe pod względem dydaktycznym zabawki z różnorodnego materiału i z wykorzystaniem wielu surowców: kaszy, ryżu, ziaren zbóż, kamieni, gąbki, ziaren kawy, fasoli, piasku. Organizatorkami konkursu były: Małgorzata Brzezińska, Marta Drzewiecka, Katarzyna Głowacka i Paulina Wojda.

  Podczas rozstrzygnięcia 23 kwietnia dzieci mogły zaprezentować swoje prace poprzez udział we wspólnych zabawach w ogrodzie przedszkola. Dodatkową atrakcją spotkania było zaprezentowanie ścieżki sensorycznej gościom i zachęcenie nauczycieli do udziału w zajęciach z wykorzystaniem walorów ścieżki.

  Jury w składzie: Sylwia Pawłowska, Małgorzata Brzezińska, Katarzyna Głowacka i Paulina Wojda, przyznało dwa pierwsze miejsca i wyróżnienia. I miejsce PM nr 3 (pracę wykonała Lena pod kierunkiem  nauczycielek Moniki Olkusz, Patrycji Zbrożek, Anny Sycan) i PM nr 5 (pracę wykonał Fabian pod kierunkiem nauczycielki Hanny Pawlak). III miejsce PM nr 2 (pracę wykonał Leon pod kierunkiem nauczycieli  Katarzyny Bechler, Izabeli Fiuk i Moniki Józefiak). Pierwsze wyróżnienie – PM nr 4 (pracę wykonały Oliwia i Iza pod kierunkiem nauczycieli Anny Cieciorowskiej i Anny Limiery). Drugie wyróżnienie – PM nr 8 (pracę wykonały Wiktoria i Adela pod kierunkiem nauczycieli Beaty Polakowskiej i Dominiki Knapik-Lewandowskiej). Pozostałe wyróżnienia: PM 3 – dla Krystiana, PM 6 – dla Milana pod kierunkiem nauczycielki Agnieszki Bajer i Anny Markowskiej, PM 11 – dla Stanisława pod kierunkiem nauczycielki Magdaleny Borowiec.

  Efektem dalszych działań związanych z edukacją sensoryczną będą warsztaty zorganizowane w naszej placówce dla nauczycieli o tematyce „Wykorzystanie zabaw sensorycznych w pracy z dziećmi” połączone z teorią i doświadczeniem nauczycieli pracujących z dziećmi. Termin spotkania przekazany będzie zainteresowanym placówkom.

  Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie, pomysłowość, różnorodność i staranność wykonania zabawek sensorycznych, które wzbogacą bazę dydaktyczną prowadzonych zajęć –

  Przedszkole Miejskie nr 14

  Udostępnij